Bezpieczeństwo domowych kominków – o czym należy pamiętać?

W domach jednorodzinnych, zwłaszcza wybudowanych w przeciągu ostatniego dziesięciolecia, bardzo często można spotkać kominek. Urządzenie najczęściej montowane jest w salonie, czyli starannie urządzonym pokoju dziennym z częścią wypoczynkową. W salonie domownicy wspólnie spędzają wolny czas, do salonu zapraszają również gości. Wysokojakościowy kominek doskonale podkreśla charakter takiego wnętrza. Ponadto zapewnia domownikom przyjemne ciepło w czasie zimowych wieczorów, a także w okresie poprzedzającym sezon grzewczy. Kominek pełni zatem zarówno funkcję estetyczną, jak i użytkową. Oczywiście tylko wtedy, gdy został wykonany z solidnych materiałów i zamontowany zgodnie z przepisami. Co jeszcze wpływa na bezpieczeństwo domowych kominków?

Kominek wybudowany w oparciu o certyfikowany wkład kominkowy

Na rynku dostępne są wkłady kominkowego różnego typu. Dziś zdecydowanie odchodzi się od budowy kominków z otwartym paleniskiem na rzecz wkładów z paleniskiem zamkniętym. Montaż takiego wkładu to z pewnością rozwiązanie znacznie bardziej bezpieczne, ponieważ ryzyko wydostania się ognia do pomieszczenia jest w tym przypadku ograniczone do minimum. Ogień za szybą można obserwować do woli, a jednocześnie całkowicie bezpiecznie. Dzięki szybom kominkowym żarzące się węgliki, nie mają szansy wyskoczyć na parkiet, panele, czy wykładzinę. Dodajmy przy tym, że nowoczesne kominki mogą zawierać dowolną ilość przeszkleń. Wcale nie jest tak, że szyba znajduje się tylko z przodu i jest wbudowana w drzwiczki kominkowe. Producenci kominków oferują również wkłady przeszklone z dwóch, a nawet trzech stron, ponadto możliwe jest wykonanie drzwiczek o różnych kształtach. Drzwiczki kominkowe na wymiar mogą zawierać szybę prostokątną, zaokrągloną w górnej części, panoramiczną itd.

Wybór certyfikowanego wkładu kominkowego z zamkniętym paleniskiem jest konieczny, jeśli korzystanie z kominka ma być wygodne i bezpieczne. Producent kominków, oferując wkłady z certyfikatami, zapewnia, że urządzenia przeszły testy jakościowe wymagane na terenie Unii Europejskiej. Wkłady certyfikowane to produkty wykonane z solidnych materiałów i niezawierające szkodliwych substancji, które mogłyby się uwalniać pod wpływem ciepła. Wkłady są szczelne i zapewniają sprawne użytkowanie domowego kominka.

Bezpieczny kominek, czyli jaki? Obudowa kominkowa i otoczenie wkładu kominkowego

Budując kominek, powinniśmy wybrać miejsce znajdujące się blisko instalacji kominowej, ale z daleka od otworów drzwiowych i okiennych. W najbliższym sąsiedztwie kominka nie powinny znajdować się materiały łatwopalne, a w szczególności wykładziny, firany, bibeloty wykonane z drewna, słomy, suchych traw i kwiatów. O bezpieczeństwie należy pamiętać zarówno w przypadku kominków w obudowie ciepłej, jak i zimniej. Ciepła obudowa zmusza również do pamiętania o bezpieczeństwie dzieci i zwierząt. Jeżeli istnieje ryzyko poparzenia, wokół kominka należy ustawić specjalne bramki, których dziecko nie będzie w stanie sforsować.

Pamiętajmy również, by na dłużej nie zostawiać kominka bez nadzoru i regularnie dokonywać przeglądów kominowych.