Ciepła zabudowa – co to takiego?

Tradycyjny kominek budowany jest w technologii zimnej. Oznacza to, że budując go, dąży się do odizolowania nagrzewających się części wkładu kominkowego od obudowy kominkowej. Obudowy wykonywane są z materiałów izolacyjnych, takich jak płyty krzemianowo-wapniowe. Dotykając takiej obudowy, najpewniej nie poczujemy nic, żadnego ciepła. Przeciwieństwem tej technologii jest ciepła zabudowa.

Ciepła zabudowa to odpowiedź na potrzeby rynku

Chociaż kominki wykonane w technologii zimnej od lat cieszą się ogromną popularnością, to jednak część klientów wyraziła zainteresowanie innym rozwiązaniem. Wspominając dawne piece kaflowe, które nagrzewały się na całej powierzchni, część klientów chciała mieć w domu kominek, który będzie przyjemny w dotyku i ciepły. Oczywiście nie chodziło o to, by obudowa kominkowa nagrzewała się do skrajnie wysokich temperatur, a jej dotknięcie groziło poparzeniem.

Wymagania i potrzeby klientów w kwestii ogrzewania są różne. Dlatego nie dziwi fakt, że firmy produkujące kominki poszukują nowych rozwiązań, mogących zadowolić gusta nawet najbardziej wymagających klientów. Jeśli klient chce mieć w domu ciepły kominek, jego wymagania mogą zostać spełnione. Dziś, oprócz kominków zimnych, posiadających ściany zmontowane z płyt gipsowych, płyt izolacyjnych, betonu i kamienia, wykonuje się również ciepłe obudowy kominkowe. Ciepła zabudowa powstaje z materiałów o wysokich parametrach akumulacyjnych.

Ciepła zabudowa – dla kogo?

Ciepłe obudowy kominkowe dobrze sprawdzają się wówczas, gdy kominek w salonie pełni przede wszystkim funkcję estetyczną, a przy tym jest urządzeniem wspierającym pracę podstawowego źródła ciepła (zwykle kotła grzewczego zamontowanego w kotłowni). Ciepła zabudowa nie sprawdzi się, jeśli kominek ma ogrzewać większą ilość pomieszczeń albo wodę użytkową. Z tego powodu ciepłe obudowy nie są rekomendowane do wkładów z płaszczem wodnym ani też do kominków połączonych z systemem dystrybucji gorącego powietrza.

Ciepła obudowa kominkowa – zalety

Ciepła zabudowa to taka, która akumuluje ciepło w całej swojej powierzchni. W tym przypadku, zamiast zwykłego odzysku ciepła wyłącznie z kratek i szyby kominkowej, pozyskujemy je z całej obudowy. Zazwyczaj taka obudowa wykonana jest z płyt ceramiczno-szamotowych odlewanych i wypalanych w bardzo wysokiej temperaturze. Ich cechą charakterystyczną jest bardzo dobra kumulacja ciepła.

Co możemy zaliczyć do zalet takiego rozwiązania? Na pewno oszczędność drewna i wygodę użytkowania. Kominki w technologii ciepłej charakteryzują się wydajnym spalaniem – wysoki jest odzysk ciepła ze spalin, które w tradycyjnym kominku ulatują do komina. Jeśli mniej drewna, to i zdecydowanie mniejsza częstotliwość dokładania drewna, co wpływa na komfort użytkowania urządzenia grzewczego. Kolejną zaletą jest fakt, że ten sposób ogrzewania jest lepszy dla zdrowia. Ciepło równomiernie i łagodnie promieniuje do pomieszczenia, nie powodując efektu przegrzania.