Co to jest szyba z pyrolizą?

Co to jest szyba z pyrolizą

Kominek to urządzenie grzewcze, które cieszy się dużą popularnością nie tylko ze względu na łatwą dostępność materiału opałowego i niekłopotliwą obsługę, ale także z powodu atrakcyjnego wyglądu. Na to, jak kominek prezentuje się w salonie, wpływa wiele czynników, w tym wielkość wkładu kominkowego, typ obudowy i rodzaj materiałów użytych do jej wykonania. Nie bez znaczenia jest wielkość i przejrzystość szyby kominkowej. Niestety niektórzy użytkownicy kominków mają problem z utrzymaniem czystości szyby. Problemu nie ma, jeśli w drzwiczkach kominkowych znajduje się szyba z pyrolizą.

Główne przyczyny brudnej szyby kominkowej

Kominek w salonie to marzenie wielu osób. Dzięki niemu pomieszczenie nabiera charakteru, a stworzenie przyjemnej atmosfery w jesienno-zimowe wieczory jest bardzo proste. Kominek pełni funkcję użytkową i estetyczną. Ale co w przypadku, gdy po pewnym czasie przestaje zachwycać wyglądem? Co zrobić, gdy na szybie pojawia się ciemny, trudny do usunięcia osad, który nie tylko nieestetycznie wygląda, ale też przysłania ogień tańczący w kominku? Czyszczenie brudnej szyby może być kłopotliwe, dlatego należałoby zacząć od wskazania i wyeliminowania przyczyn powstawania brudnego osadu.

Niewłaściwy opał a brudzenie szyby kominkowej

Winę za nadmierne brudzenie szyby kominkowej bardzo często ponosi zły opał. Musimy pamiętać, że w kominku należy palić drewnem suchym. Drewno kominkowe musi być sezonowane przez minimum rok w warunkach sprzyjających przesychaniu. Wilgotny opał absolutnie nie nadaje się do palenia w kominku, bo nie spala się w sposób efektywny, kopci, dymi, zapycha przewody kominowe, w znacznym stopniu obkleja wewnętrzne ścianki wkładu kominkowego i szybę kominkową. Poza tym w kominku nie należy palić drewnem drzew iglastych, które zawiera dużo żywicy. W procesie spalania żywica kopci i strzela, oblepiając szybę kominkową.

Zła metoda rozpalania i niewłaściwie wyregulowane urządzenie

Jeśli niewłaściwie podejdziemy do tematu rozpalania w kominku, możemy zmarnować na ten proces bardzo dużo czasu, jednocześnie wprowadzając do pomieszczenia dużo dymu. Zła metoda rozpalania powoduje, że ogień jest przyduszany, a ściany i szyba w kominku oblepiają się mazistą substancją. Zdarza się to również wtedy, gdy mamy do czynienia z niedrożnością przewodów kominowych, albo chcąc zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, niewłaściwie regulujemy pracą urządzenia.

Szyba z pyrolizą – co to takiego?

Stosowanie opału dobrej jakości i właściwiej metody rozpalania w kominku pozwoli na zmniejszenie uciążliwego problemu brudnej szyby kominkowej. Całkowite jego wyeliminowanie możliwe jest wówczas, gdy we wkładzie kominkowym zostanie zamontowana szyba z pyrolizą. Pyroliza to reakcja chemiczna zachodząca w wysokich temperaturach i polegająca na rozkładzie związków chemicznych, a tym samym oczyszczaniu szyby z zabrudzeń. Szyba z pyrolizą pokryta jest od zewnątrz cienką warstwą tlenku metalu. W trakcie palenia warstwa nagrzewa się do temperatur umożliwiających wystąpienie zjawiska pyrolizy.