Co warto wiedzieć o instalacji kominka z płaszczem wodnym?

Chcąc zainstalować w domu kominek, mamy do wyboru wiele możliwości. Zdecydowana większość inwestorów skupia się jednak na nowoczesnych kominkach budowanych w oparciu o wkład kominkowy. Jednym z takich rozwiązań jest kominek z płaszczem wodnym.

Różne rodzaje kominków

Kominki z otwartym paleniskiem są obecnie rzadkością, ponieważ korzystanie z nich budzi obawy o bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. Jednak wybór między kominkiem otwartym i zamkniętym to jeszcze nie wszystko. Wkłady kominkowe nie są urządzeniami jednego typu. Mamy wkłady pozwalające na budowę kominków konwekcyjnych i akumulacyjnych. Mamy wkłady przeznaczone do ogrzewania wyłącznie pomieszczeń, w których są zainstalowane, a także takie, które można łączyć z systemami dystrybucji gorącego powietrza. Mamy wreszcie wkłady kominkowe z płaszczem wodnym. Ponadto urządzenia różnią się rozmiarem, mocą i sprawnością, ilością przeszkleń, kształtem drzwiczek itd. Producent wkładów kominkowych oferuje wkłady różnego typu, tak by klienci mogli wybrać rozwiązanie odpowiadające ich potrzebom. Dla dużej grupy klientów idealnym rozwiązaniem okazuje się być kominek z płaszczem wodnym.

Czym jest i jak działa kominek z płaszczem wodnym?

Płaszcz wodny to dodatkowy element klasycznego wkładu kominkowego. Przez tzw. płaszcz przepływa woda, która ulega nagrzaniu, a w dalszej kolejności jest transportowana do rozmieszczonych w budynku grzejników oraz zbiornika na wodę użytkową. Oznacza to, że korzystając z kominka z płaszczem wodnym, możemy ogrzać cały budynek, a także wodę przeznaczoną do mycia, kąpieli, zmywania, prania ręcznego i wykonywania wszelkich innych czynności wymagających użycia ciepłej wody. Jeśli kominek zasila wodę centralnego ogrzewania, może być poniekąd porównany do klasycznego pieca. Jednak kominek to rozwiązanie znacznie bardziej estetyczne. Kominków nie ukrywamy w kotłowni, a budujemy w widocznym miejscu w salonie. Kominek nadaje wnętrzu charakteru i zdecydowanie poprawia jego estetykę.

Instalacja kominka z płaszczem wodnym

Klasyczny kominek z płaszczem wodnym ma przeszklenia tylko z przodu. Instalacje takiego urządzenia możliwa jest w każdym miejscu, które spełnia określone przepisami wymogi, takie jak wysokość pomieszczenia, układ instalacji kominowej, wentylacja itd. Z kolei kominek z płaszczem wodnym dwustronny wymaga już większej ilości miejsca i najlepiej wygląda w dużych, przestronnych wnętrzach.

Kolejną rzeczą, o jakiej należy pamiętać podczas instalacji, jest zastosowane zabezpieczeń, które zadziałają w przypadku zbyt dużego wzrostu ciśnienia wody. Wzrost ciśnienia następuje wówczas, gdy woda ma zbyt wysoką temperaturę, co z kolei może być spowodowane awarią sieci energetycznej i zatrzymaniem pompy. Aby zapobiec takim sytuacjom, należy pamiętać o montażu wymiennika chłodzenia awaryjnego, czyli płaszcza schładzającego bądź wężownicy schładzającej płaszcz. Wymiennik chłodzenia automatycznie uruchamia się, gdy woda w instalacji osiąga temperaturę 95oC.