Osobom, które decydują się na zakup kominka, zależy przede wszystkim na tworzonej przez urządzenie atmosferze. Ogień ma właściwości relaksacyjne, dlatego wpatrywanie się w kominek pozwala ukoić nerwy, odpocząć po trudach dnia codziennego, oczyścić umysł. To szczególnie ważne późną jesienią i zimą, gdy z powodu braku słońca wiele osób narzeka na gorsze samopoczucie. Pamiętajmy jednak, że kominek wcale nie musi być jedynie gustownym dodatkiem do wyposażenia salonu. Niektóre nowoczesne kominki są w stanie samodzielnie ogrzać cały dom, jak również wodę użytkową.
Ogrzewanie domów jednorodzinnych
Większość domów jednorodzinnych w Polsce posiada instalację centralnego ogrzewania, zasilaną ciepłem pochodzącym z umieszczonego w kotłowni kotła grzewczego. Kotły są różne, począwszy od tradycyjnych węglowych, poprzez kotły na ekogroszek i kotły na biomasę, skończywszy na kotłach olejowych i gazowych. Coraz popularniejsze staje się również ogrzewanie podłogowe połączone z instalacją fotowoltaiczną oraz ogrzewanie za pomocą pompy ciepła. W mniejszych domach doskonale sprawdza się też ogrzewanie kominkowe.
Kominek jako podstawowe źródło ciepła
Kominek może być podstawowym źródłem ciepła w domu, ale wówczas wybieramy urządzenie o wysokiej sprawności i na tyle dużej mocy, by było w stanie ogrzać wszystkie pomieszczenia w budynku do pożądanej temperatury. Poza tym sam kominek to jeszcze nie wszystko. Musi być połączony z systemem dystrybucji gorącego powietrza. Wówczas ogrzane powietrze transportowane jest rurami umieszczonymi w stropie (nad stropem) i przez otwory w suficie wydmuchiwane do poszczególnych pomieszczeń. Innym rozwiązaniem jest kominek z płaszczem wodnym, który, podobnie jak zwykły kocioł grzewczy, łączony jest z instalacją centralnego ogrzewania. Wówczas kominek ogrzewa wodę, która następnie trafia do grzejników w poszczególnych pomieszczeniach.
Kominki z płaszczem wodnym – ogrzewanie domu i wody użytkowej
Nowoczesne kominki wyposażone są w wiele przydatnych funkcji. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się kominki z płaszczem wodnym, które świetnie nadają się do ogrzewania mniejszych budynków. Oczywiście kominek wymaga systematycznego doglądania, ale dorzucanie drewna do paleniska nie musi być tak częste, jak w przypadku pieców starego typu. Zwłaszcza jeśli kupimy opał dobrej jakości.
Jak działa kominek z płaszczem wodnym?
Kominki z płaszczem wodnym ogrzewają nie tylko budynek, ale i wodę użytkową. Woda, która przepływa przez płaszcz wodny, ulega znacznemu nagrzaniu. Następnie transportowana jest do grzejników, które ogrzewają powietrze w poszczególnych pomieszczeniach. Jednocześnie transportowana jest do zbiornika na wodę użytkową. Tym samym mamy w domu ciepłą wodę, którą możemy zużytkować do zmywania naczyń, kąpieli, prania ręcznego, mycia podłóg itd. Woda nie musi już być podgrzewana za pomocą energii elektrycznej, chociaż w sezonie wiosenno-letnim jest to możliwe.