Czy kominki sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach?

Czy kominki sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach

Nowoczesny salon to miejsce schludne, przestronne, ale i przytulne. Nowoczesny wystrój wnętrz przestał być utożsamiany z wszechobecną bielą i szarością, ze swego rodzaju surowością, jaką kilka lat temu mogliśmy obserwować w katalogach płytek i mebli. Kolor znowu wraca do łask, wracają też elementy, dzięki którym mówimy, że dane wnętrze ma duszę. Na pewno jednym z ważniejszych elementów starannie urządzonego, przytulnego salonu będzie kominek.

Kominek i jego funkcja estetyczna

Podstawową funkcją kominka jest funkcja użytkowa – urządzenie służy do ogrzewania pomieszczeń. Zwykle jest dodatkowym źródłem ciepła w budynku, ale jeśli zdecydujemy się na połączenie kominka z systemem dystrybucji gorącego powietrza albo zakup urządzenia z płaszczem wodnym i podłączenie go do instalacji grzewczej zwieńczonej grzejnikami, możemy ogrzewać cały dom.

Faktem jest jednak, że wiele osób wybiera kominek nie po to, by rzeczywiście ogrzewać nim dom. Kominek kupowany jest po to, by udekorować salon, a w zimowe wieczory stworzyć przyjemną, relaksacyjną atmosferę. Urządzenie rzeczywiście wspaniale spełnia obie te funkcje. Dzięki nowoczesnym, starannie wykonanym wkładom kominkowym i efektownej obudowie, przyciąga wzrok i jest w salonie prawdziwą ozdobą. Natomiast wieczorem, gdy za oknem zrobi się ciemno, ogień w kominku daje przyjemne ciepło i delikatną poświatę. Zimą nie ma nic przyjemniejszego niż wieczór przy kominku z książką i kubkiem dobrej herbaty w ręku.

Kominki w nowoczesnych wnętrzach

Przeglądając strony poświęcone tematyce kominkowej, szybko zorientujemy się, że wybór urządzeń jest naprawdę bardzo szeroki. Kominek może mieć otwarte palenisko i okazałą, bogato zdobioną obudowę, wyposażoną w półeczki na rozmaite bibeloty. Może być wykonany z kafli dekoracyjnych i stylizowany na dawny piec kaflowy. Może mieć wreszcie żeliwny wkład kominkowy i obudowę wykonaną z kamienia polnego. Każde z tych rozwiązań jest ciekawe, ale nie każde sprawdzi się w nowoczesnym salonie.

W nowoczesnym wnętrzu sprawdzą się nowoczesne kominki. Nowoczesne, czyli jakie? Przede wszystkim zbudowane w oparciu o stalowo-szamotowe wkłady kominkowe. Wkłady stalowe z reguły są czarne, mają gładką powierzchnię i duże szyby. Jak zapewnia producent kominków, wiele z nich wyposażono w przydatne funkcje, np. system czystej szyby. Ogromne znaczenie ma sposób wykonania obudowy. W tym celu można wykorzystać płyty kominkowe, które dają efekt gładkiej ściany, ale znacznie ciekawszym rozwiązaniem są płyty kamiennie. Granit, marmur i udające je płytki, to materiały łatwe w utrzymaniu czystości i bardzo efektowne. Lekko połyskująca powierzchnia doskonale współgra z innymi popularnymi elementami nowoczesnych salonów.

Kominki narożne do salonu

Omawiając rozwiązania do nowoczesnego salonu, nie sposób pominąć kominków narożnych, których popularność cały czas rośnie. Świetnie sprawdzają się w przestronnych salonach z otwartą kuchnią i jadalnią, zwłaszcza gdy układ pomieszczeń przypomina literę L. Kominek umiejscowiony na rogu daje możliwość obserwowania ognia z trzech stron. Dobrze wygląda również przy ścinkach i słupach ustawionych pośrodku dużego salonu.