Wśród popularnych metod ogrzewania domów jednorodzinnych wysoką pozycję zajmuje ogrzewanie kominkowe. Tyle tylko, że najczęściej łączone jest z inną metodą grzewczą i traktowane jako drugie, dodatkowe źródło ciepła. Ale czy kominkiem można ogrzać cały dom?
Kominek jako podstawowe źródło ciepła?
Kominek to urządzenie dostępne w atrakcyjnej cenie, efektywne, a przy tym posiadające swoisty urok i walory dekoracyjne. Kominek zazwyczaj buduje się w salonie, czyli w pomieszczeniu reprezentatywnym, do którego zapraszamy gości i w którym spędzamy rodzinne popołudnia. Kominek sprawia, że w salon staje się przytulny, tworzy się rodzinna atmosfera, a czas płynie zdecydowanie przyjemniej. Oczywiście wzrasta także temperatura – najczęściej jedynie w salonie, ewentualnie we wnętrzach sąsiadujących, do których pozostawiono otwarte drzwi. Ale czy istnieje możliwość, by za pomocą kominka ogrzać cały dom? Tak, kominek może być podstawowym źródłem ciepła w budynku, ale pod warunkiem, że kupimy wkład kominkowy o wysokiej sprawności i mocy dostosowanej do wielkości powierzchni użytkowej domu, a także zadbamy o podłączenie kominka do odpowiedniej instalacji.
Nowoczesne kominki ogrzeją cały dom
Dobry producent kominków oferuje certyfikowane wkłady kominkowe, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Wybór jest ogromny, dlatego ci, którzy chcą ogrzać za pomocą kominka cały dom, mogą wybrać urządzenie o jak najlepszych dla ich budynku parametrach. Oczywiście należy pamiętać, by urządzenie dawało możliwość podłączenia do instalacji centralnego ogrzewania, albo połączenia z systemem dystrybucji gorącego powietrza.
Jeśli chcemy, by kominek ogrzewał wodę, która następnie trafi do rozmieszczonych w całym budynku grzejników, musimy postawić na wkłady kominkowe z płaszczem wodnym. Wkład z płaszczem wodnym różni się tym od klasycznego wkładu konwekcyjnego, że posiada płaszcz wodny, przez który przepływa ulegająca nagrzaniu woda. Takie urządzenie wykorzystuje również energię oddawaną przez gorące spaliny. Dzięki nowoczesnym kominkom z wkładem wodnym można ogrzać cały dom, a także podgrzewać wodę użytkową.
Inne rozwiązanie to kominek bez płaszcza wodnego, ale połączony z systemem dystrybucji gorącego powietrza. W tym przypadku nośnikiem ciepła nie jest woda, w domu nie ma grzejników. Natomiast istnieje specjalna instalacja, zwykle wykonana w stropie lub nad nim, która umożliwia transportowanie rurami gorącego powietrza. Wyloty rur rozmieszczone są w poszczególnych pomieszczeniach, do których ogrzane powietrze nadmuchiwane jest z góry.
Wkłady kominkowe a inne rozwiązania grzewcze
Za pomocą kominka można ogrzać cały dom, ale rozwiązanie rekomendowane jest zwłaszcza dla mniejszych budynków mieszkalnych. Dobrze również, jeśli ktoś z domowników jest cały czas obecny w budynku, ponieważ działanie kominka wymaga nadzoru. Drewno trzeba co jakiś czas dorzucać do paleniska i kontrolować jego spalanie. Trzeba opał donosić, dbać o czystość szyby kominkowej, regularnie wietrzyć pomieszczenia. Z tego względu kominki zwykle użytkowane są jako dodatkowe źródło ciepła i uruchamiane jedynie wieczorami, albo zanim na dobre rozpocznie się sezon grzewczy.