Smog jest problemem, z którym boryka się wiele polskich miast, a coraz częściej również i wsi. Mimo że świadomość społeczeństwa na temat zanieczyszczeń powietrza systematycznie rośnie, to w wielu polskich domach wciąż korzysta się ze starych pieców, do których niejednokrotnie trafiają różnego rodzaju odpady. Nie do końca też wiemy, który opał uznaje się za najmniej szkodliwy dla środowiska, np. czy palenie drewnem jest szkodliwe?
Palenie drewnem w kominku
Palenie drewnem to metoda ogrzewania wykorzystywana od zarania dziejów. Pierwotnie ogrzewano się ciepłem pochodzącym z ogniska, wokół którego gromadziły się plemiona. Potem powstały paleniska, które dały początek dzisiejszym kominkom. Dziś kominek uznaje się za nowoczesny element dekoracyjny i nie wyobrażamy sobie, byśmy mogli zrezygnować ze spalania drewna, nawet jeśli kominek w domu stanowi jedynie rezerwowe źródło ciepła.
Rosnąca popularność kominków dała początek dyskusjom na temat szkodliwości drewna. Czy palenie drewnem jest szkodliwe? To prawda, że drewno nie figuruje obecnie wśród rekomendowanych metod ogrzewania, a w kontekście ekologicznych źródeł ciepła mówi się raczej o panelach fotowoltaicznych, pompach ciepła czy kotłach na biomasę, ale należy zauważyć, że powodem takiego stanu rzeczy wcale nie jest szkodliwość drewna, a to, że nie jest to opał wygody w użyciu.
Ogrzewanie drewnem – wady i zalety
Przygotowanie drewna na opał wymaga wysiłku. Ci, którzy mogą sobie pozwolić na wycinkę drzew na własnej działce, z pewnością wiedzą, z czym wiąże się taka praca. Ścięcie drzewa, podzielenie go na mniejsze części, rąbanie i składowanie wymaga nie tylko czasu, ale i dużej siły fizycznej. Poza tym warto zauważyć, że drewno spala się znacznie szybciej niż opał innego rodzaju, a co za tym idzie – na jego przechowywanie potrzeba sporo wolnego miejsca. Poza tym świeżo pocięte drewno nie nadaje się na opał na zimę. Konieczne jest sezonowanie, które powinno potrwać minimum rok.
Wśród zalet ogrzewania drewnem wymienia się niską cenę opału. Poza tym spalane drewno nie wydziela nieprzyjemnej woni, a jeśli wybierzemy drewno drzew owocowych, możemy liczyć na przyjemny słodkawy zapach. Ponadto spalane w kominku drewno tworzy bardzo przyjemną, rodzinną atmosferę, umila długie zimowe wieczory.
Czy palenie drewnem jest szkodliwe?
Drewno do palenia to materiał pochodzenia naturalnego, do tego paliwo odnawialne, co sprawia, że nie może być uznane za produkt nieekologiczny. Spalanie drewna nie wpływa na emisję do atmosfery dużych ilości szkodliwych substancji. Skąd zatem dyskusje o szkodliwości palenia drewnem? Przede wszystkim stąd, że wiele osób niewłaściwie korzysta z kotłów grzewczych, nie wie, jak ułożyć warstwy drewna, by nie dochodziło do nieprzyjemnego kopcenia. Poza tym nie wszyscy wiedzą, które gatunki drzew nadają się na drewno opałowe. Największym błędem osób, które używają drewna do ogrzewania domu jest jednak to, że wrzucają do pieca drewno wilgotne, niesezonowane, bądź sezonowane przez krótki czas. Takie drewno nie będzie się dobrze spalać, a w krótkim czasie zanieczyści ścianki pieca i przewody kominowe.