Czym jest moc nominalna w przypadku kominków?

Planując zakup urządzenia grzewczego, czy to kotła na ekogroszek, pieca pelletowego, czy też kominka, powinniśmy dowiedzieć się, jak dokonać prawidłowego wyboru, biorąc pod uwagę moc urządzenia oraz wielkość budynku, który zamierzamy ogrzewać. Ale co należy rozumieć przez moc urządzenia? I czym różnią się pojęcia nominalna moc cieplna a moc znamionowa urządzenia grzewczego?

Wysoka sprawność kominka

Kiedy mówimy o mocy nominalnej kominka, pojawia się drugie, równie ważne zagadnienie, mianowicie sprawność urządzenia. To właśnie na sprawność należy zwrócić uwagę, jeśli chcemy kupić kominek, który rzeczywiście będzie ogrzewał budynek, a nierzadko również wodę użytkową. Standardowym urządzeniem dla wielu polskich domów jest w takiej sytuacji kominek z płaszczem wodnym 18kw. Sprawność takiego urządzenia odpowiada potrzebom rodzin zamieszkujących domy o najczęściej wybieranym metrażu. W ich przypadku kominek o wysokiej sprawności zapewni efektywne i ekonomiczne ogrzewanie, na czym najbardziej zależy inwestorom.

Natomiast sprawność nie jest tak ważna, jeśli kominek ma pełnić przede wszystkim funkcję dekoracyjną i będzie użytkowany sporadycznie. Wówczas nie jest podłączony ani do instalacji centralnego ogrzewania, ani do systemu rozprowadzania gorącego powietrza, a co za tym idzie – nie musi wytwarzać i oddawać do pomieszczenia ogromnych ilości ciepła.

Moc nominalna kominka

Nominalna moc cieplna urządzenia grzewczego to wielkość zawarta w specyfikacji technicznej i właśnie tam należy jej szukać. Poprzez moc nominalną należy rozumieć energię, jaką wprowadzamy do kotła z paliwem (w przypadku kominków paliwem na ogół jest drewno, choć na rynku dostępne są również kominki na pellet oraz biopaliwo). Aby wyliczyć tę wartość, pod uwagę bierze się przede wszystkim kaloryczność opału oraz czas, w jakim został spalony.

Jeśli chodzi o moc znamionową, jak sama nazwa wskazuje, znajdziemy ją na tabliczce znamionowej, którą każde urządzenie grzewcze powinno posiadać. W specyfikacji technicznej również taką informację powinniśmy odszukać. Moc znamionowa jest to energia maksymalna, jaką kocioł jest w stanie wyprodukować, zgodnie z tym, do czego został zaprojektowany. Aby obliczyć sprawność urządzenia, pod uwagę bierze się obie wartości, tj. zarówno nominalną moc cieplną, jak i moc znamionową.

Co ciekawe, moc znamionowa osiągana jest wyłącznie chwilowo. Nie sposób, by urządzenie non stop wytwarzało maksymalną ilość energii. Dobrze, jednak jeśli wartość mocy nominalnej nie jest znacząco różna od wartości mocy znamionowej. Uważa się, że dobry kominek to taki, którego sprawność wynosi co najmniej 80%.

Kominek z płaszczem wodnym 18kw

Zgodnie z wszelkimi wyliczeniami uważa się, że na 100 m2 domu potrzeba kominka o mocy od 8 do 14 kw. Nowe domy zwykle mają większą powierzchnię do ogrzania, a jeśli dodatkowo kominek ma ogrzewać wodę, niezbędne jest urządzenie o większej mocy. Może to być zarówno kominek z układem zamkniętym, jak i otwartym. W przeszłości kominki z płaszczem wodnym montowano tylko w układzie otwartym, ale dziś również w tym przypadku możliwe jest stosowanie układów zamkniętych.