Czym jest sprawność kominka i jak o nią dbać?

sprawność kominka

Sprawność urządzenia przetwarzającego energię (w przypadku kominka – energię uzyskiwaną w procesie spalania drewna) to iloczyn między energią wychodzącą z urządzenia, a energią do niego doprowadzaną. Zadaniem kominków jest ogrzanie pomieszczeń (czasem także i wody), choć wiele osób decyduje się na kominki ze względu na ich walory wizualne. Jeżeli jednak kominek rzeczywiście ma odpowiadać za temperaturę panującą w pomieszczeniu, jego sprawność musi być wysoka. Sprawność kominka jest tym większa, im więcej energii oddaje on do pomieszczenia, a mniej gorących spalin wydala przez komin.

Sprawność kominków oferowanych przez producentów

Idealnie, gdy sprawność kominka przewyższa 80%. Producenci zachwalają swoje urządzenia i podają, iż spora ich część wspomniane 80% przekracza. Są to jednak sprawności maksymalne, uzyskiwane w laboratoryjnych warunkach pracy. Podczas normalnego użytkowania w warunkach domowych sprawność zwykle nie przekracza 65%. W przypadku mocno oszczędnego palenia, albo, gdy kominek używany jest sporadycznie, tylko w chłodniejsze zimowe wieczory, osiągnięcie sprawności na poziomie 80% właściwie nie jest możliwe.

Jak osiągnąć wysoką sprawność kominka?

Wysoką sprawność kominka można osiągnąć eksploatując kominek zgodnie z zaleceniami producenta, a więc wykorzystując maksymalnie jego grzewczą moc. Osiąganie wysokich temperatur, w połączeniu z odpowiednią budową urządzenia, pomoże osiągnąć wyższe sprawności. Odpowiednia budowa to kominki mniejsze z niewielkim udziałem powierzchni przeszklonych. Oczywiście najefektowniej wyglądają urządzenia z dużymi szybami, ale jeśli kominek ma być podstawowym kotłem grzewczym w domu, zaleca się ograniczenie powierzchni szklanych.

Co jeszcze wpływa na sprawność urządzenia i jak należy o nią dbać?

Sprawność kominka w potocznym rozumienia oznacza po prostu jego prawidłowe działanie. Użytkownikom zależy na tym, by kominek dostatecznie ogrzał pomieszczenie czy całe mieszkanie, a w niektórych przypadkach także wodę. Oprócz tego płomień powinien być równy, nie powodować wydzielania do pomieszczenia nieprzyjemnego zapachu, dymu i sadzy, nie strzelać. Idealnie, gdy szyba kominkowa pozostaje czysta. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń z systemem „czysta szyba”, dzięki któremu użytkownik nie musi często czyścić szklanych powierzchni. Na sprawność kominka wpływa także opał – musi to być drewno dobrej jakości, odpowiednio długo sezonowane, wolne od zabrudzeń i pleśni. Sprawne użytkowanie kominka dla wielu oznacza także możliwość usunięcia popiołu bez konieczności wygaszanie ognia. Nie wszystkie kominki są wyposażone w popielnik, ale w przypadku intensywnie eksploatowanych urządzeń, popielnik bywa dodatkowym atutem.