Urządzenia grzewcze przeznaczone do użytku domowego, czyli takie, których zadaniem jest ogrzanie pomieszczeń w budynku jednorodzinnym, można podzielić na kilka kategorii. Do wyboru mamy zarówno tradycyjne kotły węglowe, piece na biomasę, kotły gazowe, jak i nowoczesne kominki. Te ostatnie, w przeciwieństwie do kotłów umieszczanych w pomieszczeniu gospodarczym, pełnią również funkcję estetyczną. Kominek nie tylko oddaje ciepło do pomieszczenia, ale również podkreśla jego charakter i znacząco podnosi estetykę. Powstaje jednak pytanie, czym palić w domowym, kominku, by było te efektywne?
Jak wybrać opał do kominka?
Kominek buduje się najczęściej w salonie, czyli jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. To w salonie gromadzi się cała rodzina, by móc wspólnie spędzić czas i zrelaksować się po ciężkim dniu w pracy i szkole, to właśnie w salonie przyjmuje się gości. Dlatego kominek powinien wyglądać schludnie i działać bez zarzutu. Osmolona szyba, dym wydobywający się z paleniska, nieprzyjemne zapachy i uporczywe dźwięki z pewnością nie są tym, czego chcielibyśmy doświadczać podczas korzystania z kominka w salonie.
Aby uniknąć problemów z kominkiem, przede wszystkim należy postawić na urządzenie dobrej jakości. Domowe kominki należy budować w oparciu o certyfikowane wkłady kominkowe od znanego i cenionego producenta takich urządzeń. Dobrej jakości wkład kominkowy i poprawnie zamontowane przewody kominowe to jednak dopiero połowa sukcesu. Bardzo ważna jest również jakość opału.
Do palenia w tradycyjnym kominku używa się drewna. Oczywiście są jeszcze kominki innego rodzaju, np. na pellet albo biopaliwo, ale zdecydowana większość kominków użytkowanych w polskich domach została przystosowana do spalenia drewnem. Zarówno kominki z płaszczem wodnym, jak i kominki konwekcyjne opalane są drewnem, co oznacza, że w palenisku nie należy umieszczać opału innego typu.
Domowe kominki a drewno kominkowe
Nowoczesne kominki posiadają zamknięte palenisko, co sprawia, że korzystanie z nich jest znacznie bezpieczniejsze, aniżeli w przypadku kominków otwartych. Zamykane drzwiczki w jakimś stopniu zapobiegają również wydostawaniu się dymu, sadzy i nieprzyjemnego zapachu, ale nie są w stanie wyeliminować problemu całkowicie, jeśli korzystamy z niewłaściwego opału.
Drewno do kominka powinno być suche, czyste, wolne od chorób. Najlepiej, jeśli było sezonowane przynajmniej przez rok. Palenie wilgotnym drewnem jest fatalnym pomysłem i źle wpływa na funkcjonowanie wkładu kominkowego. Nie dopuszcza się stosowania drewna pokrytego impregnatem, lakierem czy farbą, materiałów drewnopodobnych ani drewna pokrytego pleśnią i dotkniętego chorobami grzybowymi.
Drewno opałowe do kominka
Do palenia w kominku używa się drewna drzew liściastych. Drewno iglaste zawiera zbyt dużo żywicy, która w czasie spalanie strzela i smoli. Oczywiście waży jest także gatunek drewna. Najlepiej wybierać drewno twarde, o dużej gęstości, takie jak buk, dąb, grab albo jesion. W domowym kominku sprawdzi się również drewno drzew owocowych, które podczas spalania wydziela przyjemną woń.