Czym obudować kominek?

Osoby zainteresowane zakupem kominka powinny zapoznać się z charakterystyką poszczególnych rodzajów wkładów kominkowych. Oczywiście da się wykonać kominek bez wkładu, będzie to wówczas kominek z otwartym paleniskiem, ale dziś takie rozwiązanie stosuje się rzadko. Zazwyczaj w budynku montuje się gotowy wkład kominkowy, a następnie wykonuje obudowę kominkową. Tylko czym obudować kominek, by urządzenie zyskało efektowny wygląd i nie było trudne w czyszczeniu?

Montaż wkładu kominkowego

Producent kominków może dostarczyć wkłady żeliwne bądź stalowo-szamotowe. Różnią się wagą, trwałością i wyglądem, a także sposobem, w jaki nagrzewają się ścianki urządzenia. Dziś zdecydowanie lepiej sprzedają się wkłady stalowe, które są lżejsze od żeliwnych i wyglądają zdecydowanie nowocześniej.

Przymierzając się do zakupu wkładu kominkowego, powinniśmy widzieć, czego właściwie oczekujemy od takiego urządzenia grzewczego. Wielu traktuje kominki jako ciekawe elementy wyposażenia, elementy dekoracyjne, które mają podnieść estetykę wnętrza i nadać mu charakteru. Inni rzeczywiście chcą, by kominek był w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na ciepło, a nawet mógł ogrzewać wodę użytkową. Dlatego poza budową wkładu kominkowego, ważna jest jego moc i sprawność.

Wkład kominkowy można zamontować tam, gdzie podłoga ma odpowiednią nośność oraz istnieje dogodne dojście do przewodów kominowych. Wkładów raczej nie stawia się bezpośrednio przy drzwiach albo otworach okiennych. Poza tym należy pamiętać o pozostawieniu miejsca na obudowę kominkową. Co prawda nowoczesne kominki mają dość minimalistyczne obudowy. Odchodzi się dziś od okazałych, bogato zdobionych kominków z dużą ilością miejsca na bibeloty.

Czym obudować wkłady kominkowe?

Obudowy kominkowe wykonuje się z różnych materiałów, począwszy od kamieni polnych, poprzez beton, skończywszy na drewnie. Oczywiście obudowa drewniana nie powinna być umieszczona na wkładzie, którego ścianki nagrzewają się do wysokich temperatur, nie powinna też dotykać drzwiczek, z których po otwarciu może buchać ogień. Najbezpieczniej, jeśli kominki obudowane są materiałami niepalnymi, czyli właśnie betonem, cegłą lub kamieniem.

Chcąc zaprojektować obudowę dla kominka, musimy zwrócić uwagę na to, czym charakteryzują się wkłady kominkowe. Bardzo ważne będzie, z ilu stron kominek jest przeszklony i czy wkład stoi przy ścianie, czy może został lekko wsunięty we wnękę. Poza tym zwracamy uwagę na wielkość i układ pomieszczenia oraz stylistykę wnętrza. W salonach w stylu retro sprawdzi się obudowa z ozdobnych kafli albo stylizowanych na stare cegieł, natomiast w nowoczesnych wnętrzach mile widziane są obudowy grafitowe albo marmurowe.

Wkłady kominkowe starajmy się obudować materiałem odpornym na działanie wysokich temperatur, takim, którego wygląd nie zmienia się pod wpływem czasu i łatwym w czyszczeniu i pielęgnacji. Najlepiej sprawdzą się gładkie powierzchnie kamieni dekoracyjnych.