Mieszkańcy budynków wielorodzinnych podłączonych do ogrzewania miejskiego nie muszą martwić się o opał na zimę, ani stan techniczny kotła grzewczego. Inaczej wygląda to w przypadku domów jednorodzinnych. Wiele osób zastanawia się, czym palić w piecu, by nie było to drogie ani kłopotliwe. Poniżej przegląd dostępnych na rynku rozwiązań.
Czym palić? Tradycyjne metody grzewcze
Mówiąc o tradycyjnych metodach grzewczych, koniecznie należy wspomnieć o źródłach pochodzenia opału. Tym, co od zawsze było dla nas dostępne, są drewno i węgiel, dlatego to właśnie piece na drewno i węgiel należy uznać za tradycyjną, w przeszłości powszechną, metodę ogrzewania. W wielu domach do dziś można spotkać takie piece, zwłaszcza na obszarach wiejskich, gdzie dostęp do drewna jest ułatwiony. Poza tym w takich kotłach spala również miał, szyszki i niestety również śmieci. Z tego względu tradycyjne piece węglowe nie cieszą się zbyt dobrą opinią, a wiele osób określa je mianem kopciuchów.
Tradycyjne kotły węglowe powoli odchodzą do lamusa, choć zdaniem niektórych użytkowanie takiego pieca ma również sporo zalet. Po pierwsze w takim piecu można palić zarówno węglem, jak i drewnem. Po drugie węgiel kamienny jest jak dotąd jednym z najtańszych paliw grzewczych. Po trzecie taki piec nie musi być użytkowany w sposób ciągły, można go rozpalić na kilka godzin dziennie lub dopiero wieczorem.
Czym palić w piecu? Węgiel kamienny a ekogroszek
Alternatywą dla węgla kamiennego jest węgiel typu ekogroszek. To specjalnie wyselekcjonowany, rozdrobniony i przygotowany w taki sposób opał, by umożliwiał ekonomiczne i ekologiczne ogrzewanie budynku. Oznacza to, że ekogroszek wyróżnia się znacznie wyższą kalorycznością niż zwykły węgiel, a jednocześnie znacznie niższą emisyjnością szkodliwych substancji. Warto również dodać, że piece na ekogroszek są znacznie wygodniejsze w użytkowaniu. Tego typu urządzenia wyposażono w specjalny pojemnik i podajnik opału – urządzenie samo pobiera odpowiednią ilość ekogroszku, dzięki czemu ogień w piecu nie wygaśnie.
Nowoczesne kotły grzewcze na biomasę
W odpowiedzi na pytanie czym palić w piecu, należy wspomnieć o jeszcze jednej popularnej metodzie ogrzewania. Ogrzewanie biomasą, bo o nim mowa, zyskuje coraz więcej zwolenników, a to dlatego, że jest ekonomiczne, bardzo wygodne i ekologiczne. Pellet to paliwo powstałe ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem części roślin – słomy zbóż, zrębów i wiórów drzewnych, łusek słonecznika. Największym zainteresowaniem cieszy się pellet drzewny. Uznaje się go za paliwo odnawialne, ponieważ w przeciwieństwie do węgla, drzewa można ponownie posadzić. Poza tym, w procesie spalania pelletu, nie dochodzi do powstawania szkodliwego smogu, a emisja innych substancji jest ograniczona do minimum.
Kotły na pellet działają na podobnej zasadzie, jak kotły na ekogroszek, podobna jest również kaloryczność obu paliw. Niemniej pellet uznawany jest za opał bardziej ekologiczny, a przy tym czystszy – nie brudzi, nie pyli, nie wydziela nieprzyjemnego zapachu.