Czym wyczyścić szybę w kominku?

Czyszczenie szyby w kominku

Kominek w salonie wygląda bardzo efektownie, podkreśla charakter wnętrza i dodaje mu elegancji. Poza tym kominek tworzy przyjemny klimat, a wpatrywanie się w ogień działa relaksująco, koi zmysły i pozwala odprężyć się po przeżyciach dnia codziennego. Niestety czasem zdarza się, że użytkownicy kominków nie mogą w pełni korzystać z możliwości, jakie daje takie urządzenie, nie mogą cieszyć się jego pięknem z powodu nieustannie brudzącej się szyby kominkowej. Jak pozbyć się tego problemu i czym wyczyścić szybę w kominku?

Problem z brudną szybą kominkową

Spalanie stałego opału zawsze prowadzi do powstania zabrudzeń wewnątrz paleniska. Oczywiście możemy podzielić paliwa stałe na czyste, takie jak pellet i brudne, takie jak węgiel kamienny, ale faktem jest, że zawsze, kiedy spalamy opał, powstaje dym i mniejszy lub większy osad. Nie inaczej jest w przypadku spalania drewna. Spalając drewno kominkowe, musimy liczyć się z tym, że szyba może zostać okopcona, a ścianki wewnątrz paleniska pokryje ciemny osad. Niemniej w przypadku dobrej jakości wkładów kominkowych i dobrej jakości opału szyba brudzi się bardzo wolno. Poważny problem z brudną szybą kominkową mają natomiast ci, którzy stosują złą technikę rozpalania, nie potrafią odpowiednio ustawić parametrów spalania, mają zanieczyszczone przewody kominowe albo używają opału złej jakości.

Jak zapobiegać brudzeniu się szyby w kominku?

Jeśli problem z brudną szybą kominkową jest nasilony, warto poszukać przyczyny. Być może drewno jest zbyt wilgotne? A może należy porządnie wyczyścić palenisko i przewody kominowe? Czasem pomaga zmiana ustawień i bardziej intensywne spalanie. Rozwiązaniem problemu może być również kominek wyposażony w system „czysta szyba”. Przeglądając ofertę producenta wkładów kominkowych, na pewno nie raz natkniemy się na urządzenia wyposażone w ten system.

Czym wyczyścić szybę w kominku?

Wiemy, już jak zapobiegać brudniej szybie kominkowej, ale jeśli problem już się pojawi, to czym wyczyścić taką szybę? Przede wszystkim nie stosujmy preparatów ściernych, nawet jeśli zabrudzenia są duże i wydaje się, że niczym innym nie będziemy w stanie ich usunąć. Lepiej sięgnąć po wilgotną, miękką szmatkę z dodatkiem delikatnego detergentu, np. płynu do mycia naczyń. Pamiętajmy przy tym, by woda nie lała się po szybie i nie dostawała pod uszczelki.

Czyszczenie szyby w kominku

Zamiast płynu do mycia naczyń możemy użyć domowego sposobu i rozpylić na szybie ocet. Ten środek wykorzystywany jest również do mycia szyb w oknach, luster czy usuwania zabrudzeń z płytek w łazience, dlatego sprawdzi się również w przypadku szyby kominkowej.

Czym czyścić szybę w kominku? Oczywiście najlepszym rozwiązaniem są preparaty dedykowane do tego celu i rekomendowane przez producentów wkładów kominkowych. Środki do czyszczenia szyby kominkowej zazwyczaj mają formę pianki, która nie spływa z powierzchni i nie dostaje się w zakamarki, gdzie mogłaby spowodować korozję.