Posiadanie kominka ma wiele zalet. Kominek zapewnia dodatkowe źródło ciepła i sprawdza się w razie awarii źródła podstawowego, a przy tym stanowi ozdobę wnętrza, w którym się znajduje. Dzięki nowoczesnej stylistyce kominek świetnie wygląda zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem, gdy dodatkowo zyskujemy możliwość obserwowania ognia. Aby kominek dobrze spełniał swoją funkcje, należy o niego odpowiednio zadbać. Co to oznacza? Przede wszystkim w kominku należy palić suchym drewnem określonych gatunków. Konieczne jest też dbanie o czystość przewodów kominowych, paleniska, jak i szybko kominkowej. Tylko czym wyczyścić szybę w kominku?
Czyszczenie szyby kominkowej
Szyba kominkowa zazwyczaj wbudowana jest w drzwiczki otwierane na bok, choć możliwe są również inne konfiguracje. Niektóre wkłady kominkowe wyposażone są w dwie, a nawet trzy szyby, dzięki czemu pojawia się możliwość obserwowania ognia z każdego miejsca w pomieszczeniu. Aby wyczyścić wszystkie trzy szyby, należy dostać się do wnętrza wkładu kominkowego. Czyszczenie wkładu wyposażonego w jedną szybę jest znacznie łatwiejsze, gdyż możemy ją wyczyścić bez zaglądania do środka – wystarczy maksymalnie odchylić drzwiczki.
Szybę kominkową należy czyścić z obu stron, pamiętając nie tylko o szklanych powierzchniach, ale i uszczelkach, pod którymi może gromadzić się znaczna ilość brudu, co w dalszej perspektywie może doprowadzić do deformacji uszczelki.
Czym wyczyścić szybę w kominku?
Do czyszczenia szyby kominkowej nie używamy żrących detergentów, bo takie mogą uszkodzić uszczelki. Nie używamy też środków zawierających drobinki, bo możemy doprowadzić do porysowania szklanej powierzchni. Zatem czym wyczyścić szybę w kominku? Czy kominek można wyczyścić za pomocą zwykłego płynu do mycia szyb? Owszem, płynu możemy użyć, ale wyłącznie wtedy, gdy chcemy jedynie przetrzeć szybę od zewnątrz. Do czyszczenia szyb od środka preparaty w formie płynów nie sprawdzą się, bo będą spływać do paleniska, a tego chcielibyśmy uniknąć. Poza tym płyn do mycia szyb może nie poradzić sobie z sadzą. Najlepiej szybę kominkową wyczyścić przeznaczonym do tego celu preparatem. Większość z nich dostępna jest w formie pianki, która rozpuszcza zabrudzenia, ale nie tworzy nieestetycznych zacieków. Jeśli nie mamy pod ręką środków do czyszczenia kominka, możemy wykorzystać preparaty do czyszczenia piekarnika albo grilla.
Czyszczenie szyby w kominku domowymi metodami
Osoby, które wolą trzymać się z dala od środków chemicznych, a jednocześnie zależy im na wprowadzeniu oszczędności do domowego budżetu, mogą wypróbować domowe metody czyszczenia wkładów kominkowych. Okazuje się, że z brudną szybą kominkową świetnie poradzi sobie ocet spirytusowy. W przypadku lekkich zabrudzeń można wykorzystać roztwór z wody i octu. Taką mieszanką spryskujemy zabrudzone powierzchnie, a następnie czyścimy za pomocą papierowego ręcznika lub miękkiej szmatki. Jeśli zabrudzenia są poważne, można wykorzystać sam ocet. Domowy sposób na to, czym wyczyścić szybę w kominku, jest tani, ekologiczny i można powtarzać go tak często, jak to konieczne.