Czyszczenie kominka

Czyszczenie kominka

Czyszczenie kominka – mnóstwo sprawdzonych porad

Regularne czyszczenie kominka jest niezwykle ważne, ponieważ gwarantuje jego bezawaryjną pracę i pozwala na zachowanie jego świetnego wyglądu przez długie lata. Niestety osoby, które po raz pierwszy muszą zmierzyć się z tym zadaniem, nie do końca wiedzą, jak postępować, by skutecznie usunąć wszystkie zabrudzenia i jednocześnie nie uszkodzić żadnych powierzchni. Dlatego postanowiliśmy udzielić Ci kilku sprawdzonych wskazówek i istotnych informacji związanych z tym tematem. Szczegóły znajdziesz w dalszej części artykułu.

Czyszczenie kominka – sprawdzone porady i przydatne informacje

  • Czyszczenie kominka powinno się przeprowadzać regularnie – najlepiej raz na tydzień lub na dwa tygodnie, w zależności od tego, jak często z niego korzystasz.
  • Usunięcie pozostałości po palenisku powinno nastąpić nie wcześniej niż po upływie 12 godzin od jego zagaszenia. Popiół najlepiej zebrać do worka i wyrzucić do kontenera.
  • Aby zmniejszyć osadzanie się sadzy i substancji smolistych na ściankach paleniska, używaj jako opału wyłącznie dobrze wysuszonego drzewa liściastego.
  • Nigdy nie gaś ognia przy pomocy wody. Nie dość, że jest to niebezpieczne, to dodatkowo powoduje, że sadza unosi się do góry i brudzi wszystko, co napotka na swojej drodze.
  • Mycie paleniska substancjami chemicznymi przeprowadzaj dopiero po jego całkowitym ostygnięciu. Dlaczego? Bo środki chemiczne są substancjami łatwopalnymi, a więc użycie ich w towarzystwie tlącego się ognia może doprowadzić do tragedii.
  • Aby ograniczyć kurzenie się popiołu podczas jego wymiatania, posyp go zmielonymi i zamoczonymi w wodzie ziarnami kawy.
  • Obudowy kominków wykonane z cegieł lub metalowych płyt trzeba bardzo ostrożnie czyścić, aby nie uległy pokruszeniu. Pod żadnym pozorem nie usuwaj z nich zabrudzeń drucianą szczotką, która może wyrządzić więcej szkód niż dobrego.
  • Ekrany kominków wykonane z mosiądzu powinno się czyścić preparatem przygotowanym z litra ciepłej wody, 100 ml octu oraz łyżeczki amoniaku. Powierzchnie trzeba przecierać miękką szmatką, następnie opłukać ciepłą wodą i wytrzeć do sucha.
  • Obudowy wykonane z szkła hartowanego można bardzo łatwo zarysować, więc podczas ich czyszczenia powinieneś zachować szczególną ostrożność. Najlepiej przetrzyj je wyżej wspomnianym preparatem, opłucz czystą wodą i wytrzyj do sucha. Oczywiście wszystkie prace należy wykonywać przy użyciu miękkiej szmatki.
  • Zabrudzeń z żeliwnych ruszt bardzo łatwo się pozbędziesz przy użyciu roztworu octu, oleju roślinnego lub mydła. Oczywiście możesz też użyć specjalnych preparatów dostępnych w sklepach.