Dogrzanie domu – jaką metodą?

Co wybrać, jeśli chcemy mieć w domu drugie, alternatywne źródło ciepła? Jaką metodą dogrzewać dom w razie awarii metody podstawowej? Kiedy dogrzanie domu może okazać się konieczne? Gdzie szukać odpowiedzi na podobne pytania?

Dodatkowe źródło ciepła w domu jednorodzinnym

W większości polskich domów korzysta się z jednej metody ogrzewania, która spełnia wszystkie potrzeby mieszkańców i pozwala na ogrzanie domu do pożądanej temperatury. Zdarza się jednak, że w okresie występowania dużych mrozów domownicy stwierdzają, że nie zaszkodziłoby, gdyby dom został w jakiś sposób dogrzany. Czy i jakim sposobem można tego dokonać? Odpowiedzi na te pytania warto szukać na forach branżowych, w czasopismach i publikacjach internetowych poświęconych tej tematyce, na stronach producentów urządzeń grzewczych itd. Po lekturze kilku takich publikacji szybko dojdziemy do wniosku, że warto zainwestować w dodatkowe źródło ciepła, a jedną z najlepszych opcji jest tutaj kominek. Dogrzanie domu za pomocą kominka jest szybkie i wygodne, a przy tym należy zaznaczyć, że kominek pełni w pomieszczeniu również funkcję estetyczną.

Dogrzanie domu – kiedy może być konieczne?

Niższe niż zwykle temperatury zewnętrzne, sięgające nawet minus 20 stopni, to tylko jeden z powodów, dla których dogrzanie domu może okazać się konieczne. Innym, znacznie poważniejszym powodem, jest awaria podstawowego źródła ciepła. Jeśli zepsuje się kocioł grzewczy, temperatura w domu, nawet docieplonym i wyjątkowo szczelnym, szybko zacznie spadać. Jeśli domownicy chcą zapewnić sobie bezpieczeństwo energetyczne na wypadek takiej awarii, powinni pomyśleć o zamontowaniu dodatkowego urządzenia.

Jaką metodą dogrzewać dom?

Najlepiej wybrać takie urządzenie, które będzie można uruchomić w dowolnej chwili i równie szybko zrezygnować z generowanego przez nie ciepła bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Niektórych urządzeń nie opłaca się uruchamiać na 2-3 godziny wieczorem, gdyż jest to zbyt kosztowne i może przyczynić się do powstania kolejnych awarii.

Z kominkiem nie ma takich problemów. Urządzenie można uruchomić w każdym momencie, a jeśli uznamy, że budynek został dostatecznie dogrzany, wystarczy nie dorzucać kolejnych obałków drewna. W wielu domach kominek funkcjonuje właśnie w ten sposób – nie jest użytkowany przez cały czas, a jedynie wieczorami, gdy domownicy wracają z pracy i szkoły i chcą się odprężyć po ciężkim dniu. Wieczór przy kominku to dla wielu jedna z największych przyjemności dnia.

Dogrzanie domu kominkiem

Najtańsze kominki służą przede wszystkim do ogrzania pomieszczenia, w którym się znajdują. Oczywiście poprzez otwarcie drzwi do kolejnych pomieszczeń ciepło można rozprowadzić dalej, ale nie będzie to tak efektywne jak w przypadku kominków połączonych z systemem dystrybucji gorącego powietrza albo kominków z płaszczem wodnym. Kupując kominek, musimy mieć na uwadze, jak często i w jakim celu zamierzamy go użytkować.