Drewniane drzwi – wady i zalety produktu
Drewno jest nadzwyczaj uniwersalnym materiałem, które doskonale komponuje się w zestawieniu z kamieniem, metalem lub szkłem. Można go bez obaw zastosować w tradycyjnym i w nowoczesnym wnętrzu – wszędzie ładnie wygląda i zwraca na siebie uwagę swoim naturalnym pięknem. To m.in. właśnie dlatego mnóstwo osób decyduje się wstawić drewniane drzwi do swojego domu/mieszkania. Trzeba przyznać, że mają mnóstwo zalet, ale nie są też pozbawione wad. O jednych i drugich piszemy w dalszej części tekstu.
Drewniane drzwi – z jakich względów warto się na nie zdecydować?
- Kolorystyka – drewniane drzwi mają niebanalne odcienie, a ich paleta kolorystyczna jest tak szeroka, że spełni oczekiwania najbardziej wymagającego klienta. Jasne, średnie i ciemne kolory. Krótko mówiąc – czego dusza i zmysł estetyczny zapragnie!
- Prostota – drzwi z drewna mają klasyczną formę. Są proste, ale ta prostota działa na ich korzyść i ujmuje. To właśnie ona sprawia, że ładnie prezentują się w każdym wnętrzu. I w nowoczesnym apartamentowcu i w góralskiej chacie.
- Trwałość – bez wątpienia atutem drewnianych drzwi jest trwałość. Trudno je uszkodzić pod wpływem uderzenia. Wilgoć też nie jest w stanie im zaszkodzić, o ile wcześniej zostaną dobrze zaimpregnowane.
- Izolacja – drewno to izolator termiczny, a więc wykonane z niego produkty nie przepuszczają ciepłe ani zimna. Poza tym doskonale tłumi dźwięki i hałasy, w związku z czym zapewnia świetną izolację akustyczną.
- Łatwa obróbka – z nadaniem odpowiedniego kształtu drewnianym elementom nie ma najmniejszego problemu. Wystarczy wprawna ręka stolarza i zastosowanie odpowiednich narzędzi, a efekt końcowy może przejść najśmielsze oczekiwania.
- Łatwy montaż – drewniane części łatwo ze sobą połączyć, dzięki temu złożenie drzwi z kilku komponentów nie stanowi najmniejszego problemu.
- Ekologia – drewniane drzwi są w 100% naturalne. Drewno jest nieszkodliwym dla człowieka materiałem, nie wydziela toksycznych substancji i stanowi surowiec odnawialny.
- Renowacja – drzwi z drewna można po kilku latach odnowić. Wystarczy zeszlifować ich wierzchnią warstwę i na nowo pokryć lakierem, a będą znów dobrze służyć przez długie lata.
Drewniane drzwi – wady produktu
Niestety drewniane drzwi mają też kilka wad. Są ciężkie, sporo kosztują i trzeba o nie odpowiednio dbać. Poza tym należy pilnować, by powietrze w mieszkaniu było dostatecznie nawilżone, ale jednocześnie, żeby nie występował w nim nadmiar wilgoci. Dlaczego? Bo tylko wtedy drzwi zachowają pierwotny wygląd. Suche powietrze może sprawić, że się rozeschną, zaś zbyt duża wilgoć doprowadzi do rozwoju pleśni lub ich wypaczenia, toteż obu przypadków powinno się unikać.