Drewno opałowe i użytkowe

Drewno opałowe

Drewno opałowe i użytkowe – zastosowania

Nie każdy wie, że drewno niektórych gatunków drzew lepiej sprawdzi się jak opał, a inne jako materiał budowlany, czy surowiec na meble. Nie każde drewno kwalifikuje się również do przeróbki na papier. Na drewno opałowe nadają się wyłącznie drzewa liściaste (nie wszystkie).

Drzewo rośnie wiele lat, a ścinane jest w kilka minut

Drewno to surowiec naturalny wykorzystywany na szeroką skalę. Wydaje się, że drewna nigdy nie zabraknie, bo przecież co roku sadzone są nowe drzewa. Sadzone są z wielu powodów, nie tylko po to, by następnie wykorzystać drewno do ogrzewania pomieszczeń czy budowy domów i altan ogrodowych.

Dzięki drzewom możemy oddychać świeżym powietrzem. Drzewa pochłaniają dwutlenek węgla, a jednocześnie produkują tlen. Przyczyniają się również do nawilżania i oczyszczania powietrza. Lasy, puszcze i gęstwiny to dom wielu zwierząt. Gdyby nie gęsta roślinność, zwierzęta nie miałyby się gdzie schronić. Ponadto lasy i drzewa pełnią funkcję terapeutyczną, pozwalają aktywnie spędzić czas i wypocząć. Warto również wspomnieć, że dzięki drzewom i krzewom podnosi się wizualna atrakcyjność terenu, a dzięki drzewom owocowym mamy pyszne owoce.

Jak zatem wyglądałoby życie bez drzew? Zastanówmy się nad tym zanim wytniemy drzewo, które nie zagraża niczyjemu bezpieczeństwu.

Drewno opałowe i użytkowe

Drewno opałowe to takie, które jest wykorzystywane do palenia w piecu lub kominku, do wędzenia potraw, ale również podczas plenerowych imprez, takich jak grill czy ognisko. Drewno, którym mają być ogrzewane pomieszczenia, powinno być suche (długo sezonowane), wolne od pleśni i zabrudzeń. Na opał nadają się wyłącznie drewna drzew liściastych, które nie produkują smolącej i strzelającej w procesie spalania żywicy. Powinny być to drewna twarde i gęste.

Drewno użytkowe to z kolei materiał wykorzystywany do produkcji mebli, ale także innych, mniejszych przedmiotów (skrzynki, pudła, okulary, kredki, zabawki itp.). Z drewna buduje się altany i meble ogrodowe, domy i zajazdy, tworzy konstrukcje dachowe. Drewno wykorzystywane jest również do produkcji papieru.