Efektywność energetyczna

Efektywność energetyczna

Wybieramy urządzenia grzewcze – efektywność energetyczna

Bardzo ważnym etapem budowy domu czy innego obiektu użytkowego jest montaż instalacji i urządzeń grzewczych. Wybór pieca, kotła czy kominka musi być przemyślany. Warto też wiedzieć czym jest efektywność energetyczna.

Który opał jest najlepszy?

Na to pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Część osób decyduje się na ogrzewanie gazowe, inni używają węgla, drewna, miału bądź pelletu, jeszcze inni stawiają na ogrzewanie olejem opałowym. Jeśli mamy możliwość podłączenia się pod istniejącą instalację gazową, właściwie nie ma się nad czym zastanawiać. Jeśli jednak musimy mieć własną kotłownię, własne urządzenia grzewcze i własny opał, sprawa się nieco komplikuje. Warto zwrócić uwagę zarówno na cenę opału, jak i komfort użytkowania. Palenie węglem w tradycyjnych piecach jest stosunkowo tanie, ale wymaga codziennego wzniecania ognia i jego pilnowania. Ci, którzy cenią sobie spokój i wygodę, powinni wybrać raczej urządzenia wymagające minimalnej obsługi.

Kolejną ważną kwestią jest czystość w kotłowni oraz czystość powietrza. Magazynowanie opału oraz częste „dorzucanie” do ognia może spowodować, że w kotłowni szybko zrobi się bałagan, a w powietrzu będą unosiły się brzydkie zapachy. Należy przy tym pamiętać, że opał niskiej jakości oraz palenie czymkolwiek znacznie przyczynia się do powstawania zanieczyszczeń powietrza i smogu.

Lepiej wybrać takie urządzenia i taki opał, który spełni wszystkie nasze oczekiwania. Efektywność energetyczna będzie wówczas wysoka.

Czym jest efektywność energetyczna?

Efektywność energetyczna, zgodnie z definicją Urzędu Regulacji Energetyki, to „stosunek uzyskanej wielkości efektu użytkowego danego obiektu, urządzenia technicznego lub instalacji, w typowych warunkach ich użytkowania lub eksploatacji, do ilości zużycia energii przez ten obiekt, urządzenie techniczne lub instalację”.

Efektywne wykorzystanie energii oznacza zatem takie jej użytkowanie, by przy niewielkiej ilości energii osiągnąć zadowalający efekt w postaci np. odpowiedniej temperatury pomieszczeń.  Efektywność energetyczna jest tym wyższa, im częściej wykorzystuje się wydajne technologie lub procesy produkcyjne. Wysokiej jakości urządzenia grzewcze, które posiadają odpowiednie certyfikaty zapewniają wysoką efektywność energetyczną. Oczywiście samo urządzenie to dopiero połowa sukcesu, bowiem równie ważny jest sposób wykonania całej instalacji oraz umiejętne korzystanie z urządzeń grzewczych. W każdym przypadku należy pamiętać o zaleceniach producentów urządzeń, którzy instruują, jak należy postępować, by efektywność była jak najwyższa.