W sezonie grzewczym niepokojąco wzrasta poziom emisji do atmosfery szkodliwych substancji, co wywołuje kolejne debaty na temat smogu. Uruchomienie różnego rodzaju kotłów grzewczych, w tym tzw. kopciuchów, w których wiele osób pali czym popadnie (mokre drewno, kartony, plastikowe butelki itp.), bardzo szybko staje się przyczyną zanieczyszczenia powietrza. Mieszkańcy większych miast wręcz skarżą się na widoczną z daleka chmurę smogu i specyficzny, nieprzyjemny zapach. Na szczęście coraz więcej osób zaczyna rozumieć powagę sytuacji i inwestuje w ekologiczne ogrzewanie pelletem.
Pellet – paliwo zaliczane do biomasy
Sprasowane pod wysokim ciśnieniem odpady drzewne (pellet) zaliczane są do odnawialnych źródeł energii. Zgodnie z definicją odnawialne źródła to m.in. te, wykorzystujące w procesie przetwarzania energię pozyskiwaną z biomasy. Biomasą są z kolei substancje pochodzenia roślinnego, odpady i pozostałości z produkcji rolnej, leśnej i powiązanych gałęzi przemysłu. Drewno w kawałkach nie jest biomasą, ale zrębki i trociny powstałe przy obróbce drewna już tak.
Odpady drzewne, stanowiące idealny surowiec na pellet, najczęściej pochodzą z zakładów przetwórstwa drzewnego, tartaków, firm zajmujących się produkcją drewnianych mebli itd. Są produktem ubocznym skrawania i frezowania drewna, a także rozgniatania go tępymi narzędziami, takimi jak walce czy młoty. Odpady, które mają być wykorzystane do produkcji ekologicznego paliwa, nie mogą być w żaden sposób zanieczyszczone, dlatego najlepiej, jeśli producentem pelletu jest ta sama firma, która prowadzi tartak. Wówczas ma pewność, że pellet powstaje z odpowiednio wyselekcjonowanego surowca.
Ekologiczne ogrzewanie pelletem wysokiej jakości
Ekologicznym źródłem ogrzewania można nazwać tylko ten pellet, który powstał z czystych odpadów drzewnych i którego proces produkcyjny był ściśle kontrolowany. Niedopuszczalne jest wytwarzanie pelletu z materiałów drewnopodobnych, jak i dodawanie do surowca lepiszczy. Najlepiej sięgać po pellet zgodny z normą EN Plus, który charakteryzuje się wysoką odpornością mechaniczną, niską zawartością popiołu i pierwiastków śladowych czy odpowiednią temperaturą topnienia. Wysokiej jakości pellet to granulat równej wielkości i w jednolitym kolorze. Ogrzewanie takim pelletem jest nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne.