Eleganckie wnętrza – czym jest prawdziwa elegancja

Eleganckie wnętrza

Eleganckie wnętrza a współczesne projekty kominków

Eleganckie wnętrza to często występujące słowa, które pojawiają się naprawdę w bardzo różnorodnych kontekstach. Wystarczy tutaj choćby wymienić takie tematy jak: współczesna aranżacja wnętrz, nowoczesne trendy w architekturze, nowoczesne rozwiązania grzewcze, efektywne systemy ogrzewania, nowoczesny styl, współczesny design i rozwiązania architektoniczne. To tylko kilka z najbardziej podstawowych kwestii gdzie pojawiają się frazy eleganckie wnętrza. Co ciekawe, na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że zwrot eleganckie wnętrza nie pasuje tak naprawdę do współczesności i nowoczesnych projektów architektonicznych. Dlaczego?

Wynika to z faktu, że elegancja kojarzy się jednak mocno z tradycją i zakorzenieniem w przeszłości, w kanonie piękna i stylu, który od dawna pozostaje w pewien sposób niezmienny. Elegancja jest zatem w pojęciu wielu osób czymś stałym i przez to niezmiennym i pozostaje niejako w sprzeczności z nowoczesnością, która kojarzy się właśnie z czymś płynnym i nietrwałym, ciągle ewoluującym. Sprzeczność pomiędzy elegancją a nowoczesnością wynika zatem z faktu jak je zdefiniujemy. Na ratunek eleganckim wnętrzom i kominkom we współczesnych wnętrzach podąża jednak koncepcja tak zwanej ponadczasowej elegancji. Mimo, że ten zwrot na pierwszy rzut oka jeszcze bardziej sugeruje niezmienność elegancji to jednak słowo ponadczasowy sprawia, że na pozór sztywna elegancja odnajdzie się zarówno w przeszłości jak  i w nowoczesności. Czas nie ma dla niej po prostu znaczenia.

Eleganckie wnętrza – w domu i mieszkaniu

Jak zatem eleganckie wnętrza wyglądają w praktyce? W praktyce elegancja we współczesnych projektach, w naszych domach i mieszkaniach pozostaje kwestią indywidualną. Co ciekawe, pojęcie eleganckich kominków jest ściśle związane z ogólnym designem i koncepcją architektoniczną mieszkania czy domu. Eleganckie wnętrza mogą z jednej strony sprawiać, że takie kominki zupełnie się nie wyróżniają i niejako harmonijnie wtapiają się w tło, lub z drugiej strony może przejawiać się w tym, że kominki zdecydowanie wybijają się z tła i przyciągają uwagę. Nie chodzi tu jednak o krzykliwą bylejakość, która zwraca uwagę ale o charakterystyczny element, który w pozytywny sposób odznacza się od tła.

Podsumowując, eleganckie wnętrza to prostota, minimalizm i bardzo wysoka funkcjonalność. W eleganckich wnętrzach nie chodzi zatem o to aby za wszelką cenę się wyróżnić czy sprawić by jakiś niecodzienny element przyciągał nasz wzrok. Chodzi o znacznie więcej kwestii, a przede wszystkim o zachowaniu umiaru i subtelności.