Idealne drzwiczki kominkowe, czyli jakie?

drzwiczki kominkowe

Kupując kominek seryjny, dostajemy gotowy produkt ze wszystkimi niezbędnymi elementami. Zamawiając kominek „szyty na miarę” również otrzymujemy gotowy produkt, ale znacznie lepiej dostosowany do naszych potrzeb i odpowiadający naszym gustom. Niezależnie od tego, na jaki kominek się zdecydujemy, zawsze uwagę zwracamy na jago parametry techniczne oraz… wygląd. Szczególnie wygląd frontu, a więc drzwiczek i elementów maskujących łączenia. Drzwiczki kominkowe mogą przyjmować różne kształty i rozmiary. Niektóre składają się wyłącznie z jednej szyby, inne z kilku, a są nawet takie z wbudowanym paleniskiem.

Drzwiczki do kominka na wymiar

Producenci kominków i wkładów kominkowych oferują drzwiczki kominkowe idealnie dopasowane do konkretnych wymiarów kominka. Drzwi powinny spełniać przypisane im zadania, powinny być też wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu – szczególnie szyby. Drzwi wykonane na wymiar to bezpieczeństwo użytkowania kominka, pomieszczenie wolne od dymu i spalin oraz pełna kontrola nad ogniem.

Kształty drzwiczek kominkowych

Drzwiczki kominkowe przybierają różne kształty, zależne od wyglądu i wielkości otwartego paleniska. Każde drzwiczki określa osobna specyfikacja techniczna, gdyż nie wszystkie pozwalają na dopływ tej samej ilości powietrza do paleniska. Wyróżnia się przede wszystkim drzwiczki kominkowe proste, łukowe i półokrągłe, a także z boczną szybą, pryzmatyczne i panoramiczne. Większość modeli wyposażona jest w szybę (lub szyby) ceramiczne o grubości 4mm. Szyba w drzwiach do kominkach musi być odporna na długotrwałe działanie wysokich temperatur. Idealnie również, gdy kominek wyposażony jest w system „czysta szyba”.

Drzwiczki kominkowe dla małych, średnich i dużych palenisk

Oprócz kształtów drzwi kominkowych, duże znaczenie ma ich rozmiar oraz rozmieszczenie wlotów powietrza. Większość drzwi wykonywana jest ze stalowych kątowników. Ramy drzwiczek mogą mieć różną grubość. Użytkownicy kominków wolą, gdy rama jest wąska a powierzchnia przeszklona możliwe największa. Jest to możliwe szczególnie w przypadku niewielkich lub średnich drzwiczek kominkowych. Mogą być one wyposażone w nawiew dolny bądź górny. Dla dużych kominków przeznaczone są drzwi z większą ilością wlotów powietrza – zwykle dwa umieszcza się na górnej, a dwa na dolnej krawędzi ramy drzwiczek.