Ile kosztuje kominek?

Ile kosztuje kominek

Jeszcze kilkanaście lat temu na posiadanie kominka mogli pozwolić sobie nieliczni, zresztą nie było to rozwiązanie tak popularne, jak obecnie. Oczywiście moda na kominki nie pojawiła się nagle. W przeszłości również zdarzały się okresy, gdy popularność kominków rosła i malała. W tej chwili kominki są urządzeniami pożądanymi w nowoczesnych domach. Nie tylko zapewniają bezpieczeństwo energetyczne, ale stanowią ozdobę salonu. Ci, którzy myślą o budowie takiego urządzenia, na pewno zastanawiają się, ile kosztuje kominek.

Od czego zależy cena kominka?

Na rynku dostępne są rozmaite rodzaje kominków. Dziś przeanalizujemy, ile kosztuje kominek w klasycznej formie, czyli taki, w którym spala się drewno. Kominki elektryczne, gazowe, kominki na pellet czy piece wolnostojące również cieszą się sporym zainteresowaniem, ale z pewnością nie są tym, co pierwsze nasuwa się na myśl, gdy rozmawiamy o kominkach.

Kominek składa się z wkładu kominkowego z paleniskiem oraz obudowy. Cena kominka zależy zarówno od tego, jaki wkład wybierzemy, jak i z czego wykonamy obudowę kominkową. Jeśli chodzi o wkłady kominkowe, dostępne są wkłady powietrzne, które ogrzewają pomieszczenie, w którym się znajdują, jak i nieco bardziej zaawansowane rozwiązania, które po podłączeniu do systemu rozprowadzania gorącego powietrza, mogą ogrzać cały niewielki dom. Jeszcze inną propozycję stanowią wkłady kominkowe z płaszczem wodnym, czyli takie, które ogrzewają nie tylko powietrze, ale i wodę użytkową. Nie trudno się domyśleć, że i bardziej zaawansowane urządzenie, im więcej funkcji ma spełniać, tym jego cena będzie wyższa.

Ile kosztuje kominek? Wkłady kominkowe stalowe i żeliwne

Na cenę kominka wpływa nie tylko rodzaj wkładu (powietrzny, z płaszczem wodnym itd.), ale również jego rozmiar, kształt, jak i materiał, z jakiego został wykonany. Mniejsze wkłady są z reguły tańsze, choć wiele zależy od tego, czy wkład posiada dodatkowe zdobienia i w ile szyb został wyposażony. Znaczenie może mieć również kształt szyby kominkowej (nie zawsze jest to zwykły prostokąt), sposób otwierania drzwiczek, jak i to, czy wkład posiada system „czysta szyba”.

Najdroższe są wkłady trójstronne, a więc przeszklone z trzech stron, natomiast najtańsze – proste wkłady z jedną, klasycznie otwieraną szybą z przodu. Dobry kominek wcale nie musi być okazały i bogato zdobiony. Najważniejsze, by wyróżniał się wysoką sprawnością i umożliwiał efektywne ogrzewanie pomieszczeń do pożądanej temperatury.

Wkłady kominkowe mogą być żeliwne bądź stalowe. W tej chwili kominki stalowe, mimo że droższe od żeliwnych, są produktami chętniej kupowanymi przez użytkowników domowych.

Ile kosztuje kominek? Obudowa kominkowa

Wykonanie kominka obejmuje nie tylko montaż wkładu kominkowego ale i obudowy. Obudowa może być wykonana z najróżniejszych materiałów. Ważne, by były estetyczne, trwałe i odporne na działanie wysokich temperatur. W tej chwili wiele osób decyduje się na wykonanie obudowy z płyt granitowych lub marmurowych. Nie jest to najtańszy materiał, dlatego jeśli chcemy wykonać pokaźną obudowę, musimy liczyć się z tym, że zakup materiału pochłonie sporą część budżetu.