Jeszcze kilkanaście lat temu na posiadanie kominka mogli pozwolić sobie nieliczni, zresztą nie było to rozwiązanie tak popularne, jak obecnie. Oczywiście moda na kominki nie pojawiła się nagle. W przeszłości również zdarzały się okresy, gdy popularność kominków rosła i malała. W tej chwili kominki są urządzeniami pożądanymi w nowoczesnych domach. Nie tylko zapewniają bezpieczeństwo energetyczne, ale stanowią ozdobę salonu. Ci, którzy myślą o budowie takiego urządzenia, na pewno zastanawiają się, ile kosztuje kominek.
Od czego zależy cena kominka?
Na rynku dostępne są rozmaite rodzaje kominków. Dziś przeanalizujemy, ile kosztuje kominek w klasycznej formie, czyli taki, w którym spala się drewno. Kominki elektryczne, gazowe, kominki na pellet czy piece wolnostojące również cieszą się sporym zainteresowaniem, ale z pewnością nie są tym, co pierwsze nasuwa się na myśl, gdy rozmawiamy o kominkach.
Kominek składa się z wkładu kominkowego z paleniskiem oraz obudowy. Cena kominka zależy zarówno od tego, jaki wkład wybierzemy, jak i z czego wykonamy obudowę kominkową. Jeśli chodzi o wkłady kominkowe, dostępne są wkłady powietrzne, które ogrzewają pomieszczenie, w którym się znajdują, jak i nieco bardziej zaawansowane rozwiązania, które po podłączeniu do systemu rozprowadzania gorącego powietrza, mogą ogrzać cały niewielki dom. Jeszcze inną propozycję stanowią wkłady kominkowe z płaszczem wodnym, czyli takie, które ogrzewają nie tylko powietrze, ale i wodę użytkową. Nie trudno się domyśleć, że i bardziej zaawansowane urządzenie, im więcej funkcji ma spełniać, tym jego cena będzie wyższa.
Ile kosztuje kominek? Wkłady kominkowe stalowe i żeliwne
Na cenę kominka wpływa nie tylko rodzaj wkładu (powietrzny, z płaszczem wodnym itd.), ale również jego rozmiar, kształt, jak i materiał, z jakiego został wykonany. Mniejsze wkłady są z reguły tańsze, choć wiele zależy od tego, czy wkład posiada dodatkowe zdobienia i w ile szyb został wyposażony. Znaczenie może mieć również kształt szyby kominkowej (nie zawsze jest to zwykły prostokąt), sposób otwierania drzwiczek, jak i to, czy wkład posiada system „czysta szyba”.
Najdroższe są wkłady trójstronne, a więc przeszklone z trzech stron, natomiast najtańsze – proste wkłady z jedną, klasycznie otwieraną szybą z przodu. Dobry kominek wcale nie musi być okazały i bogato zdobiony. Najważniejsze, by wyróżniał się wysoką sprawnością i umożliwiał efektywne ogrzewanie pomieszczeń do pożądanej temperatury.
Wkłady kominkowe mogą być żeliwne bądź stalowe. W tej chwili kominki stalowe, mimo że droższe od żeliwnych, są produktami chętniej kupowanymi przez użytkowników domowych.
Ile kosztuje kominek? Obudowa kominkowa
Wykonanie kominka obejmuje nie tylko montaż wkładu kominkowego ale i obudowy. Obudowa może być wykonana z najróżniejszych materiałów. Ważne, by były estetyczne, trwałe i odporne na działanie wysokich temperatur. W tej chwili wiele osób decyduje się na wykonanie obudowy z płyt granitowych lub marmurowych. Nie jest to najtańszy materiał, dlatego jeśli chcemy wykonać pokaźną obudowę, musimy liczyć się z tym, że zakup materiału pochłonie sporą część budżetu.