Ile kosztuje tona pelletu?

Ile kosztuje tona pelletu

O zanieczyszczeniach powietrza i zmianach klimatycznych można dyskutować przez cały rok, jednak zainteresowanie tymi tematami znacząco wzrasta w okresie jesienno-zimowym. To właśnie wtedy obserwujemy dymiące kominy i wyczuwamy w powietrzu nieprzyjemną woń spalanych śmieci oraz paliwa wątpliwej jakości. Wtedy też zastanawiamy się, jakie działania należy podjąć, by ograniczyć emisję dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji do atmosfery. Na pewno należy pomyśleć o wymianie starego źródła ciepła na nowoczesny kocioł grzewczy, taki jak piec na pellet. Dlaczego to się opłaca? Ile kosztuje tona pelletu?

Z czego produkuje się pellet?

Pellet zaliczamy do biomasy, czyli grupy paliw powstałych z produktów bądź odpadów pochodzących z produkcji rolnej, leśnej i pokrewnych gałęzi przemysłu. Pellet produkuje się ze słomy, traw, słonecznika, pędów wierzby albo odpadów drzewnych. Poszczególne rodzaje pelletu mają nieco odmienne właściwości, dlatego różne są również ich zastosowania. W  kotłowniach przydomowych najczęściej wykorzystuje się pellet drzewny.

Rodzaj surowca a cena pelletu

Rodzaj surowca i sposób jego pozyskiwania ma duży wpływ na cenę pelletu. Nie każdy producent pelletu dysponuje własnym surowcem. Jeśli musi go kupić, najpewniej cena produkowanego przez niego paliwa będzie wyższa. Dlatego chcąc sprawdzić, ile kosztuje tona pelletu, najlepiej prześledzić ofertę kilku firm, które dysponują własnym surowcem. Przykładowo produkcją pelletu drzewnego bardzo często zajmują się tartaki.

Ile kosztuje tona pelletu produkowanego przez tartak?

Firma, która dysponuje własnym surowcem, pozyskiwanym niejako przy okazji właściwej obróbki drzewnej, nie musi martwić się ani o jego cenę, ani o jakość. Pellet wytwarza z wiórów i zrębów, które gromadzi w taki sposób, by nie uległy zanieczyszczeniu. Tym samym ma wpływ na przebieg całego procesu produkcji, a tym samym może wytwarzać paliwo imponującej jakości. Warto jednak pamiętać, że to, ile kosztuje tona pelletu, rzadko uzależnione jest od jego jakości. Może zdarzyć się tak, że producent oferuje świetny pellet w atrakcyjnej cenie, ale równie często bywa tak, że za wysoką sumę kupujemy pellet, który nieustannie zapycha podajnik. Jeśli zależy nam na zakupie opału dobrej jakości, nie powinniśmy kierować się ceną, a wilgotnością i kalorycznością opału. Początkowo warto też zamówić jeden lub dwa worki opału do testów w domowych warunkach.

Ile kosztuje ogrzewanie pelletem?

Pellet to paliwo ekologiczne. Wielu uważa to za największą zaletę biomasy, choć należy zauważyć, że pellet umożliwia nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne ogrzewanie pomieszczeń. Koszt ogrzewania pelletem jest porównywalny do kosztów ogrzewania węglem typu ekogroszek. Z tą różnicą, że pellet nie brudzi i nie wydziela nieprzyjemnego zapachu, poza tym jest łatwy w transporcie i przechowywaniu. Dobrej jakości pellet doskonale się spala i oddaje do pomieszczenia dużą ilość ciepła. To sprawia, że aby ogrzać dom, potrzeba go stosunkowo niewiele. Ogrzewanie pelletem dobrej jakości nie jest drogie, a z pewnością bardzo wygodne.