Instalacja wkładu kominkowego: Co musisz wiedzieć przed montażem?

Kominek w domu spełnia dwie ważne funkcje. Po pierwsze jest to urządzenie grzewcze, a więc pełni funkcję użytkową. Ogrzewa pomieszczenia w okresie jesienno-zimowym, zapewnia bezpieczeństwo cieplne, umożliwia dogrzewania w okresie poprzedzającym sezon grzewczy, a w niektórych przypadkach ogrzewa również wodę użytkową. Po drugie kominek jest ważnym elementem dekoracyjnym, a więc pełni funkcję estetyczną. Montując kominek, należy pamiętać zarówno o jego sprawnym i bezpiecznym działaniu, jak i estetycznym wyglądzie. Dlatego zanim instalacja wkładu kominkowego będzie możliwa, trzeba pamiętać o spełnieniu kilku istotnych warunków.

Przygotowanie miejsca pod budowę kominka

Kominka nie sposób wybudować w dowolnym miejscu. Wkład kominkowy wraz z obudową musi stanąć na stabilnym podłożu, najlepiej na postumencie wykonanym z ognioodpornych materiałów. Bardzo ważną kwestią jest nośność podłogi, dlatego kominki przeznaczone są przede wszystkim do montażu na parterze budynku. Pomieszczenie, w którym stanie kominek, nie może być zbyt małe ani zbyt niskie. Ponadto musi być dobrze wentylowane. Pamiętajmy również, że wkłady kominkowe nie powinny być montowane tuż obok okien, drzwi, schodów (zwłaszcza drewnianych), ani też w sposób, który przyczyni się do ograniczenia funkcjonalności pomieszczenia.

Przymierzając się do budowy kominka, musimy pamiętać o poprawnym rozmieszczeniu przewodów kominowych. Jeśli budynek dopiero powstaje, albo jest kompletnie modernizowany, wszystko da się zaplanować. Jednak w starszych budynkach, które nie są przeznaczone do gruntownego remontu, to położenie przewodów kominowych może determinować wybór miejsca na budowę kominka. Czasem lepiej umiejscowić go pośrodku ściany, innym razem w rogu pomieszczenia, albo na stylu dwóch otwartych pomieszczeń. W niektórych przypadkach sprawdzą się więc klasyczne wkłady, w innych zaś trójstronne wkłady kominkowe.

Wybór wkładu kominkowego

Moc i sprawność wkładu to najistotniejsze kwestie, jednak bardzo ważne są również inne właściwości urządzenia. Ważna jest jego wielkość, kształt, ilość przeszkleń, a także rodzaj wkładu kominkowego. Przed montażem musimy wiedzieć, czy mamy do czynienia z kominkiem akumulacyjnym, czy konwekcyjnym, czy kominek ma ogrzewać jedno pomieszczenie, czy cały budynek, czy posiada wkład wodny, czy może będzie połączony z systemem dystrybucji gorącego powietrza. Przed przystąpieniem do montażu musimy znać typ urządzenia, jego działanie. Kupując wkłady kominkowe do zabudowania, zawsze musimy dokładnie zapoznać się z instrukcją montażu. A najlepiej, jeśli montażem urządzenia zajmuje się ta sama firma, od której zakupiliśmy kominek.

Instalacja wkładu kominkowego a wykonanie obudowy kominkowej

Przygotowując się do montażu wkładu kominkowego, musimy już wiedzieć, czym kominek zostanie obudowany. Zabudowy kominkowe wykonuje się z różnych materiałów, począwszy od betonu, poprzez cegły, kafle ceramiczne, płytki, kamień polny, skończywszy na płytach granitowych i marmurowych. Warto postawić na obudowę trwałą, odporną na działanie wysokich temperatur i łatwą w utrzymaniu czystości.