Ogrzewanie gazowe jest z pewnością jedną z najwygodniejszych metod dostarczania ciepła do budynków, w tym budynków mieszkalnych. Niestety nie wszyscy właściciele domów jednorodzinnych mogą sobie pozwolić na wykonanie takiej instalacji, ponieważ na peryferiach miast oraz w mniejszych miejscowościach zwykle nie ma możliwości podłączenia się do sieci gazowej – w takich miejscach jej po prostu nie poprowadzono. Instalacje gazowe wykonuje się zatem tam, gdzie dostępność sieci gazowej nie jest problemem (istnieje także możliwość postawienia na działce zbiornika z gazem płynnym, ale to temat na inny artykuł). Oczywiście ze względu na łatwopalność i wybuchowość gazu działanie takie wiąże się z koniecznością dopełnienia szeregu formalności.
Plusy ogrzewania gazowego
Doprowadzenie gazu do domu i wykonanie przyłącza to zadanie dla fachowców z uprawnieniami (sprawdź ofertę tej firmy instalatorskiej). Mimo iż uzyskanie zezwolenia i wykonanie instalacji wymaga czasu i wysiłku, zdecydowanie warto ten trud podjąć. Korzystanie z ogrzewania gazowego jest bardzo wygodne, bo bezobsługowe. Nie gromadzimy w domu opału, nie uzupełniamy nim kotła, nie kontrolujemy procesu spalania, jak to ma miejsce w przypadku drewna, węgla czy pelletu. Nie opróżniamy popielnika, nie kontrolujemy czystości paleniska, nie martwimy się o sadze czy strzelające iskry. Instalacje gazowe można zaprogramować, stosując automatykę c.o. Potem wszystko dzieje się samo, sprawiając, że domownicy uważają takie rozwiązanie za niezwykle komfortowe.
Wysoka sprawność kotłów gazowych
Gazowe kotły grzewcze to urządzenia nowoczesne, wysokosprawne i oszczędne. W zdecydowanej większości przypadków są to kotły kondensacyjne, których konstrukcja wpływa na bardzo wysoką sprawność urządzenia, a zatem z jednej porcji paliwa można uzyskać więcej jednostek ciepła, niż ma to miejsce w przypadku kotłów niekondensacyjnych. Instalacje gazowe z nowoczesnymi kotłami kondensacyjnymi to zatem niższe koszty ogrzewania.
Instalacje gazowe – czysty dom i oszczędność miejsca
W domach przyłączonych do sieci gazowej nie ma potrzeby wydzielania osobnej kotłowni, do tego zlokalizowanej jak najdalej od pomieszczeń typowo mieszkalnych, do których mogłyby przedostać się brzydki zapach i zanieczyszczenia. Obsługa kotłów gazowych nie jest problematyczna, są urządzenia czyste, do których nie dosypujemy żadnego brudzącego opału. Pomieszczenie, w którym stanie taki piec, nie musi być zatem typową kotłownią, ale równie dobrze może być wykorzystywane w innym celu, np. jako pralnia i suszarnia. Natomiast małe kotły (o mocy nie większej niż 30 kW) można zamontować bezpośrednio w kuchni czy łazience.
Wykonanie instalacji gazowej – formalności
By móc korzystać z gazu, trzeba podłączyć dom do sieci gazowej. Wcześniej należy uzyskać zezwolenie na wykonanie przyłącza, a zatem w zakładzie gazowym składamy wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej i czekamy na ich wydanie. Następnym krokiem jest zawarcie umowy o przyłączenie do sieci i uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę instalacji. Oczywiście przyłączenie nie odbywa się w sposób dowolny, a na podstawie wcześniej sporządzonego i zatwierdzonego projektu. Cała procedura może trwać kilka miesięcy, ale zdecydowanie warto poczekać.