Na stan kominka wpływa wiele czynników, w tym metoda palenia i jakość drewna kominkowego. Palenie drewnem mokrym i dopuszczanie do „przyduszania” ognia z pewnością poskutkuje oblepieniem wnętrza paleniska, szyby kominkowej i przewodów kominowych grubą warstwą zanieczyszczeń. Dlatego w kominku należy palić rozsądnie, zawsze stosując się do zaleceń producenta urządzenia. Wówczas czyszczenie kominka będzie znacznie łatwiejsze.
Kominek wyposażony w system czystej szyby
Niektóre nowoczesne kominki wyposażone są w szereg przydanych funkcji. Jedną z nich jest system czystej szyby, który zapobiega przywieraniu zabrudzeń do szyby kominkowej. Nawet jeśli wnętrze kominka stopniowo ulega zabrudzeniu, szyba kominkowa pozostaje czysta, co sprawia, że kominek cały czas wygląda dobrze. Urządzenie z brudną szybą kominkową trudno uznać ze efektowną ozdobę, dlatego użytkownikom kominków zależy na utrzymaniu przeszkleń w czystości. System czystej szyby upraszcza codzienne korzystanie z kominka i powoduje, że we wkładzie gromadzą się mniejsze ilości sadzy. To jednak nie oznacza, że o czyszczeniu kominka całkowicie można zapomnieć.
Jak często czyścić kominek?
Producent wkładów kominkowych przekazuje zalecenia dotyczące czyszczenia i konserwacji produkowanych przez niego urządzeń. Czynności, jakie należy wykonać, powinny być dokładnie wyszczególnione w instrukcji. Natomiast częstotliwość czyszczenia kominka uzależniona jest od tego, jak często korzystamy z urządzenia. Na pewno szybciej zanieczyszczeniu ulega wkład kominkowy, który całymi dniami ogrzewa budynek. Z kolei kominek, który uruchamiamy sporadycznie kilka razy w tygodniu, do tego wyłącznie wieczorami, nie wymaga tak częstego czyszczenia.
Czyszczenie samego wkładu to jednak nie wszystko. Niezależnie od częstotliwości użytkowania kominka, regularnie powinniśmy kontrolować czystość przewodów kominowych. Przeglądy kominiarskie powinny być wykonywane cztery razy w ciągu roku. W przypadku innych urządzeń grzewczych może to być rzadziej, natomiast właściciele kominków muszą korzystać z usług kominiarzy częściej.
Jak czyścić nowoczesne kominki?
Producent kominków, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferuje niemal wyłącznie wkłady stalowe z zamkniętym paleniskiem. Oczywiście muszą to być wkłady certyfikowane, spełniające rozmaite normy jakościowe. Czyszczenie takich wkładów w sezonie nie jest skomplikowane, o ile przed nadejściem chłodniejszych dni kominek został porządnie oczyszczony z sadzy i popiołu. Najlepiej robić to po wcześniejszym demontażu ruchomych części wkładu. W sezonie demontaż nie jest konieczny, ale mimo to warto starać się wyczyścić wszystkie zakamarki wkładu. Można to zrobić za pomocą szczotki. Z kolei uszczelki i szybę kominkową warto przemyć przy użyciu wilgotnej ściereczki, nasączonej wodą z dodatkiem delikatnego środka myjącego.
Na rynku dostępne są rozmaite środki chemiczne do czyszczenia kominków i piekarników. Przy stosowaniu mocnej chemii zaleca się jednak ostrożność. Jeśli palimy w kominku rozsądnie, regularnie oczyszczamy popielnik i wymiatamy zanieczyszczenia z paleniska, stosowanie silnych preparatów nie jest konieczne.