Jak dbać o kominek? Porady dotyczące konserwacji i czyszczenia

Kominek zapewnia bezpieczeństwo cieplne, a jednocześnie pełni w pomieszczeniu funkcję dekoracyjną. Jako podstawowe urządzenie grzewcze sprawdza się doskonale w mniejszych domach jednorodzinnych, natomiast jako dodatkowe źródło ciepła wszędzie tam, gdzie jest to wymagane. Oczywiście pod warunkiem, że jest właściwie czyszczony i konserwowany.

Kominek we współczesnych wnętrzach

Współcześnie kominki bardzo często montowane są przede wszystkim ze względu na walory dekoracyjne. Mają ozdabiać wnętrze, nadawać mu charakteru i uprzyjemniać zimowe wieczory. Funkcjonalność urządzenia schodzi na dalszy plan. To jednak nie oznacza, że o taki kominek nie trzeba dbać. Oczywiście czyszczenie nie musi być tak częste jak w przypadku kominków użytkowanych każdego dnia, ale o zasadach dotyczących konserwacji i czyszczenia zawsze należy pamiętać.

Dziś przykładamy ogromną wagę do wystroju wnętrz. Ma być funkcjonalnie, nowocześnie i gustownie. Kominki budowane na bazie wkładu kominkowego spełniają te założenia i doskonale wpisują się we współczesną stylistykę. Jeśli jednak użytkownicy kominka nie chcą, by brudna szyba psuła efekt, muszą dbać o regularne czyszczenie urządzenia.

Jak dbać o kominek? Zacznij od wyboru urządzenia łatwego w utrzymaniu czystości

Producent wkładów kominkowych dostarcza rozwiązania przeznaczone dla różnych grup klientów. Do wyboru są wkłady kominkowe powietrzne i wkłady z płaszczem wodnym, wkłady konwekcyjne i akumulacyjne. Klienci mogą nabyć zarówno nowoczesne kominki stalowo-szamotowe, jak i nieco bardziej retro kominki żeliwne. Wkłady różnią się rozmiarem, kształtem, ilością przeszkleń, wielkością drzwiczek, mocą i sprawnością. Różnią się także funkcjonalnością, ponieważ niektóre urządzenia mogą być wyposażone w dodatkowe systemy, m.in. system czyszczenia szyby kominkowej.

Kupując nowoczesne urządzenie, wyposażone we wspomniane wyżej systemy, ułatwiamy sobie czyszczenie kominka. Łatwiej utrzymać urządzenie w dobrym stanie, jeśli częściowo oczyszcza się samoczynnie, przynajmniej jeśli chodzi o drzwiczki kominkowe.

Czyszczenie i konserwacja kominka – jak często?

Wszystko zależy od tego, jak intensywnie urządzenie jest użytkowane, czy drewno jest odpowiednio wyselekcjonowane i przede wszystkim suche, a także od tego, czy palimy w kominku zgodnie z instrukcją producenta, czy też próbujemy oszczędzać, doprowadzając do intensywnego zabrudzenia wnętrza wkładu kominkowego i przewodów kominowych.

Zaleca się, by kominek czyścić w zależności od potrzeb, a intensywnie co najmniej dwa razy w roku, czyli przed rozpoczęciem, oraz po zakończeniu sezonu grzewczego. W międzyczasie oczyszczamy wnętrze kominka za pomocą przeznaczonych do tego narzędzi, a także myjemy wszelkie uszczelki przy użyciu dedykowanych środków (w sklepach można nabyć środki przeznaczone do mycia kominka, grilla i piekarnika). Czy konserwacja kominka jest konieczna? To zależy. Czasem zdarza się, że uszczelki wymagają interwencji – doklejenia, albo wymiany. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stanu urządzenia, należy skontaktować się ze sprzedawcą/producentem.