Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie domu? Kilka przydatnych porad.
Koszty ogrzewania domu, zwłaszcza w zimie, mogą zrujnować nasz domowy budżet. Ceny opału niestety nie należą do najniższych, a wręcz przeciwnie – z roku na rok rosną. Warto zatem przedsięwziąć pewne kroki, które zminimalizują straty energii cieplnej i sprawią, że ogrzewanie stanie się wydajniejsze. Chcecie wiedzieć jak obniżyć rachunki za ogrzewanie domu? Nasze patenty Wam w tym pomogą!
- Uszczelnij okna i zabezpiecz wszystkie szczeliny, przez które może uciekać ciepłe powietrze. W tym celu należy wymienić stare uszczelki na nowe, wyregulować zawiasy bądź zastosować dodatkowe izolacje np. montując rolety zewnętrzne. Dzięki temu ciepłe powietrze nie będzie mogło „uciekać’ z domu, a my zaoszczędzimy na opale.
- Postaw na krótkie, ale intensywne wietrzenie. Nie można zapominać, że szczelne domy wymagają częstego wietrzenia. Niemniej jednak warto kilkugodzinne wietrzenie przy lekko uchylonym oknie zamienić na krótkie ale intensywne. W tym celu wystarczy na kilka minut otworzyć jedną kwaterę okna, a po ich upływie szczelnie ją zamknąć. W ten sposób „wymienisz” powietrze na świeże, jednocześnie nie wychładzając całego mieszkania.
- Zakręć kaloryfery, gdy wietrzysz. Mnóstwo osób popełnia bardzo prosty błąd – wietrząc mieszkanie, niepotrzebnie podkręca moc kaloryferów. To bezcelowe działanie, bo zimne powietrze i tak spowoduje obniżenie temperatury powietrza w mieszkaniu, a kaloryfer nie będzie w stanie ogrzać pomieszczenia na tyle, abyśmy poczuli przyjemne ciepło. Szkoda zatem marnować energii i lepiej odkręcić grzejnik tuż po zamknięciu okna.
- Ogrzewaj wnętrze słońcem. W słoneczne dni warto odsłaniać firanki, zasłony i żaluzje, tak by przez szyby do wnętrza domu mogły wpadać promienie słoneczne, które ogrzeją znajdujące się w nim powietrze. Z kolei, gdy zapada mrok lepiej zasłaniać okna, tak by zimne szyby nie schładzały znajdującego się w pokoju powietrza.
- Nie zasłaniaj kaloryferów i regularnie je odpowietrzaj. Chcąc nagrzać pomieszczenie trzeba pamiętać o tym, by przy kaloryferach ani bezpośrednio na nich nic się nie znajdowało. Warto zatem odsunąć zasłony czy firanki, które na nie opadają, zdjąć z nich ręczniki i usunąć wszystkie meble, które znajdują się w ich pobliżu. Dzięki temu ciepło będzie mogło rozchodzić się po całym pomieszczeniu, a nie tylko jego fragmencie. Co do odpowietrzania, to należy je przeprowadzać zawsze, gdy woda znajdująca się w obiegu zostanie doprowadzona do wrzenia. Oczywiście nie powinno się dopuszczać do zaistnienia takiej sytuacji, ale jeśli już nam się zdarzy, a zauważymy że kaloryfery słabo grzeją, pomimo ustawienia termostatu na wysoką temperaturę, to powinniśmy jak najszybciej je odpowietrzyć.
- Zaopatrz się w folię odbijającą ciepło. Na ścianie znajdującej się za kaloryferem warto przykleić folię odbijającą ciepło, która sprawi, że będzie ono odprowadzane do wnętrza a nie pochłaniane przez ścianę.
- Wypracuj w sobie nawyk zamykania drzwi między pokojami. Mnóstwo osób zapomina o tym, by po wejściu do pokoju zamknąć drzwi. Nie ma sensu zbyt mocno nagrzewać pokoi, w których nikt nie przebywa. Lepiej więc zamknąć drzwi i podkręcić kaloryfer w pomieszczeniu, w którym aktualnie przebywamy. Wtedy straty ciepła będą znacznie mniejsze.
- Zacznij cieplej się ubierać. Większość lekarzy zgodnie twierdzi, że zbyt wysoka temperatura w mieszkaniu sprzyja przeziębieniom, dlatego lepiej utrzymywać niższą temperaturę, oscylującą między 20-21oC i założyć coś cieplejszego.
- Zakręcaj kaloryfery, gdy kładziesz się spać lub wychodzisz z domu. Korzyści przemawiające za takim rozwiązaniem są oczywiste. Kładąc się spać przykrywamy się kołdrą, która zapewnia nam ciepło, więc nie ma sensu dodatkowo ogrzewać powietrza. To samo tyczy się sytuacji, w których wychodzimy z domu. Ogrzewanie pomieszczeń, gdy nikt w nich nie przebywa jest bezsensowne i przynosi straty.
- Zadbaj o izolację termiczną ścian i podłogi. Przez szczeliny w ścianach i podłodze „ucieka” sporo ciepła, więc warto je zaizolować. Ściany domu można ocieplić zewnątrz styropianem, a następnie wszystko przykryć tynkiem. Jeśli zaś chodzi o podłogę, to warto umieścić ocieplenie tuż pod płytkami lub drewnianą podłogą. A na nią położyć dywan.
- Zainwestuj w technologie energooszczędne. Na rynku dostępnych jest coraz więcej urządzeń umożliwiających odzyskiwanie ciepła lub pozyskiwanie go z odnawialnych źródeł np. panele słoneczne. Warto rozważyć ich zakup, zwłaszcza że inwestycja po kilku latach zwróci się z nawiązką.
Jak widać pomysłów jest cała masa. Zatem każdy kto stanie przed pytaniem jak obniżyć rachunki za ogrzewanie domu i zapozna się z naszym poradnikiem będzie miał ułatwione zadanie. Być może wy macie też jakieś sprawdzone sposoby na to jak obniżyć rachunki za ogrzewanie domu i chcielibyście się z nami nimi podzielić. Jeśli tak to piszcie wasze pomysły w komentarzach.