Jak urządzić małe mieszkanie? Przydatne wskazówki.

małe mieszkanie

Niewielka przestrzeń mieszkalna również może zostać funkcjonalnie i wygodnie urządzona, ale trzeba wiedzieć, jak to zrobić. Dla tych, którzy nie mają pojęcia od czego zacząć i boją się, że sobie nie poradzą, postanowiliśmy przygotować kilka przydatnych wskazówek. O tym, jak zaaranżować małe mieszkanie, dowiecie się z dalszej części tekstu. Przyjemnego czytania!

 

Małe mieszkanie – wskazówki dotyczące urządzania

  • Postaw na jasne kolory ścian, podłóg i mebli, bo to optycznie powiększy przestrzeń. Oczywiście całość możesz przełamać dodatkami w intensywnych odcieniach.
  • Zdecyduj się na wykonanie jednolitej podłogi na całej powierzchni. Użyty materiał powinien być taki sam we wszystkich pomieszczeniach. Warto też pozbyć się progów, które dzielą przestrzeń na mniejsze pokoje.
  • Sięgnij po lustra i zastosuj gładkie powierzchnie, które świetnie odbijają światło. Lustrzane odbicia pozwalają stworzyć wrażenie głębi i powodują, że wnętrze wydaje się na większe niż jest w rzeczywistości.
  • Małe mieszkanie lubi minimalizm, więc postaraj się nie przesadzać z dodatkami. Lepiej ozdobić pokój kilkoma rzucającymi się w oczy dekoracjami niż zagracać je ogromną ilością niepotrzebnych przedmiotów.
  • Wykorzystaj wszystkie dostępne powierzchnie, a więc nie tylko podłogę, ale i ściany. Szafki niemal sięgające sufitu to idealne rozwiązanie, bo można w nich schować mnóstwo rzeczy. Zainwestuj też w zabudowane szafy, chowane łóżka i stolik jadalniany, narożne półki itp.
  • Twórz otwarte przestrzenie. Jeśli możesz, zrezygnuj ze ścianek działowych, a poszczególne obszary mieszkania oddzielaj od siebie np. przesuwnymi drzwiami, które zajmują zdecydowanie mniej miejsca. W roli ścian mogę też wystąpić regały, witryny czy parawan.
  • Nie kupuj zbyt dużych mebli, bo na tle małego metrażu mogą wydawać się za wielkie.
  • Dobierz właściwy rodzaj oświetlenia. Małe mieszkanie nie może być zbyt ciemne, więc należy go doświetlić światłem z zewnątrz oraz sztucznymi źródłami światła np. punktowym lub padającym z podwieszanego sufitu. Przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań można osiągnąć zaskakujący efekt.
  • Pamiętaj o tym, by wyposażyć mieszkanie w funkcjonalne meble, których na rynku nie brakuje. Zajmą mało miejsca i zapewnią ci wygodę użytkowania.