Jak wybrać kominek

Jak wybrać kominek

Jak wybrać kominek? Najistotniejsze kwestie

Wykonanie instalacji grzewczej w domu to temat, którym należy zainteresować się już na etapie projektowania budynku. Oczywiście zazwyczaj dokonanie poprawek jest możliwe, jednak pociąga za sobą spore koszty. Jeśli mowa o ogrzewaniu domu, wiele osób rozważa budowę kominka. Pamiętajmy jednak, że czym innym jest kominek, który ma ogrzać wszystkie pomieszczenia i wodę użytkową, a czym innym urządzenie uruchamiane od czasu do czasu, pełniące przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Sprawdź, jak wybrać kominek, by dobrze spełniał swoją funkcję.

Ozdoba czy źródło ciepła?

wybór kominkaJak już wspomniano wyżej, najistotniejszą kwestią jest to, czy kominek ma być jedynie ozdobą mieszkania, czy też ma stanowić źródło ciepła. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by obie te funkcje połączyć, jednak w praktyce jedna z nich odgrywa większą rolę. Jeżeli kominek ma być ozdobą, która po prostu ładnie wygląda, cieszy oko domowników i zaproszonych gości, nie warto tak dużej wagi przywiązywać do jego parametrów technicznych. Z kolei, gdy kominek ma stanowić źródło ciepła, wybór musi być lepiej przemyślany. Ważne jest także to, czy ma być jedynym źródłem, czy też jednym z kilku.

Jak wybrać kominek? Korzystając z porad fachowców

Trudno byśmy znali się na wszystkim. Oczywiście stojąc przed podjęciem ważnej decyzji, każdy stara się jak najlepiej zgłębić temat, ale zawsze najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się o pomoc do osób, które rzeczywiście znają się na rzeczy. W kwestii wyboru kominka warto popytać tych, którzy budową kominków zajmują się na co dzień, jak i tych, którzy montują różnorodne urządzenia grzewcze. Jak wybrać kominek podpowiedzą również producenci kominków.

Kominek otwarty czy wkład kominkowy?

Na rynku dostępne są urządzenia o rozmaitych parametrach technicznych i użytkowych. Często o ich zakresie decyduje to, czy wybieramy kominek otwarty, czy też wkład kominkowy. Kominek otwarty to taki z wymurowanym paleniskiem – dziś coraz rzadziej już spotykany, właściwie tylko tam, gdzie prym wiedzie funkcja dekoracyjna. Znacznie częściej stawia się na wkład kominkowy i wówczas zadaje pytanie nie jak wybrać kominek, a jak wybrać wkład kominkowy. Do wyboru są m.in. urządzenia z płaszczem wodnym, czyli takie, które oprócz pomieszczeń podgrzeją wodę używaną do mycia, prania itd. Ceny wkładów kominkowych są mocno zróżnicowane, ale zdecydowanie to nie cena powinna być czynnikiem determinującym wybór kominka.