Jak wydajne w ogrzewaniu są kominki z płaszczem wodnym?

Jak wydajne w ogrzewaniu są kominki z płaszczem wodnym

Kominki to bardzo lubiane urządzenia grzewcze, ponieważ łączą jednocześnie dwie funkcje – estetyczną i użytkową. Kupując kominek, zyskujemy efektowną ozdobę do salonu. Nowoczesny wkład kominkowy w połączeniu z estetyczną obudową nadają wnętrzu charakteru, a wesoło tańczące ogniki tworzą wieczorem przyjemną, rodzinną atmosferę. Ale kominek to także źródło ciepła. Zwykle dodatkowe, wspierające pracę pieca umiejscowionego w kotłowni, ale w mniejszych domach kominek z powodzeniem może pełnić funkcję podstawowego urządzenia grzewczego.

Kominek podstawowym źródłem ciepła w domu?

Ogrzewanie kominkiem ma wiele zalet, ale ma również i wady. Przed zakupem urządzenia należy dobrze rozważyć wszystkie za i przeciw, tak by wybrać kominek odpowiedni dla własnych potrzeb. W zdecydowanej większości przypadków kominki montowane są ze względu na walory estetyczne, a domownicy korzystają z nich sporadycznie, gdy akurat mają ochotę spędzić wieczór przy kominku, albo spodziewają się gości i chcą, by ich salon prezentował się jeszcze piękniej. Nie oznacza to jednak, że kominek nie może być głównym źródłem ogrzewania. Może, ale po spełnieniu określonych warunków.

Przede wszystkim zwróćmy uwagę, że kominek, który będzie intensywnie eksploatowany w sezonie grzewczym, musi być podłączony do prawidłowo zaprojektowanych i wykonanych przewodów kominowych. Użytkując kominek sporadycznie, nie jesteśmy w stanie „wyprodukować” tylu zanieczyszczeń, by ograniczyły drożność komina, ale ryzyko wzrasta, gdy palimy kominkiem non stop. Wszelkie błędy konstrukcyjne mogą spotęgować problem. Po drugie, salon musi być odpowiednio wentylowany. Zarówno przewody kominowe, jak i instalacja wentylacyjna muszą podlegać regularnym przeglądom kominiarskim.

Kolejne istotne kwestie to moc/sprawność samego kominka oraz jakość wykorzystywanego opału. Moc grzewcza urządzenia musi być dostosowana do zapotrzebowania budynku na ciepło. Najlepiej, jeśli wielkości te wyliczy firma zajmująca się montażem kominków. Natomiast jeśli chodzi o opał, należy postawić na drewno twarde, wysokokaloryczne, czyli dąb, jesion i inne gatunki polecane przez sprzedawców kominków. Oczywiście drewno musi być odpowiednio długo sezonowane. Palenie mokrym drewnem to bardzo zły pomysł. Ogrzewanie kominkiem nie będzie wówczas wydajne.

Kominki z płaszczem wodnym a system dystrybucji gorącego powietrza

Chcąc ogrzewać dom kominkiem, mamy do wyboru dwa rozwiązania. Pierwsze to kominek z płaszczem wodnym, drugie to kominek powietrzny podłączony do systemu dystrybucji gorącego powietrza. W pierwszym przypadku kominek wyposażony jest w płaszcz wodny, w którym woda ulega ogrzaniu a następnie pompowana jest do grzejników oraz zbiornika na wodę użytkową. W drugim przypadku powietrze trafia do rur rozmieszczonych w stropie, a następnie wdmuchiwane jest do poszczególnych pomieszczeń poprzez otwory sufitowe. Wydaje się, że w tej chwili większym zainteresowaniem cieszą się kominki z płaszczem wodnym. Ale jaka jest wydajność takich urządzeń?

Zdaniem producentów wkładów z płaszczem wodnym, tego typu kominek umożliwia znacznie efektywniejsze spożytkowanie ciepła uzyskiwanego podczas spalania drewna aniżeli kominek powietrzny. W tym modelu wykorzystywane jest również ciepło spalin. Kominek o dobrze dobranej mocy jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na ciepło i wodę użytkową mieszkańców małych i średnich domów.