Jak zatrzymać ciepło w domu? Sprawdzone sposoby.

salon urządzony w stylu retro

Najlepsze są najprostsze sposoby. Aby ciepło nie uciekało z domu uszczelnij drzwi i okna. Aby grzejniki pracowały najwydajniej nie zasłaniaj ich meblami. Poza tym zamontuj za nimi ekrany ze styropianu i srebrnej folii. Wietrz mieszkanie krótko, ale intensywnie. Wyłóżmy jak największą powierzchnię podłóg grubymi dywanikami. Zaizolujmy rurki otuliną, dzięki czemu zmniejszymy straty w ogrzewaniu wody. Bierz prysznic przy otwartych drzwiach. Gdy jest zimno możesz coś upiec. To sposoby, które możemy zastosować, gdy już mieszkamy w domu.

Inne zabiegi, pozwalające zachować w domu ciepło, mają do wykonania budowlańcy. Przede wszystkim bardzo ważne jest ocieplenie elewacji. Podczas instalacji drzwi, okien i dachu powinni wszystko dokładnie uszczelnić. Właściwa izolacja dachu i okucia kominów to kolejne rzeczy, których trzeba dopilnować. Upewnijmy się też, czy przy montażu okien dobrze zamontowano parapety. System wentylacji powinien być drożny, zaś sam system ogrzewania winien działaś bez zarzutów. Dobra cyrkulacja pomieszczeń i brak wad w konstrukcji domu to ważne aspekty zachowania ciepła w domu.

Aby opłaty za ogrzewanie nie nadwyrężyły portfela trzeba przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze oszczędzajmy na ogrzewaniu w nocy. Po drugie, gdy wyjeżdżamy na dłuższy czas, zakręćmy większość grzejników – utrzymajmy temperaturę ok. 13 st. Po trzecie, przebywając w domu – utrzymujmy stałą temperaturę (ok. 21 st.).