Jak zbudować nowoczesny kominek kaflowy?

Piec kaflowy to rodzaj pieca akumulacyjnego. Tradycyjne piece kaflowe budowano z cegły szamotowej, a z zewnątrz obkładano materiałem ceramicznym, czyli kaflami. Dziś piece kaflowe można spotkać w starych dworkach i domach jednorodzinnych, które od lat nie przechodziły remontu. Co ciekawe, konstrukcje obłożone kaflami pojawiają się również w nowoczesnym budownictwie, ale tym razem nie są to piece kaflowe, a stylizowane na nie kominki.

Kominki kaflowe – zalety

Największą zaletą kominków kaflowych jest ich efektowny wygląd. Kaflowe konstrukcje nawiązują do przeszłości, a dzięki temu przywołują wspomnienia i tworzą atmosferę sielskości. Oczywiście nie jest to klimat, który spodoba się każdemu, ale nie da się zaprzeczyć, iż kominek kaflowy jest ciekawą dekoracją salonu i z pewnością nie pozostanie niezauważony.

Kolejną zaletą kominków kaflowych jest ich sprawne działanie i możliwość ogrzania pomieszczeń, a nawet wody użytkowej – wówczas stawiamy na kominki z płaszczem wodnym. Kominek kaflowy może wspomóc pracę podstawowego źródła ciepła, a w okresach przejściowych całkowicie je zastąpić. Jeśli chodzi o mniejsze budynki, kominek doskonale poradzi sobie jako główne źródło ogrzewania, oczywiście pod warunkiem, że wybierzemy urządzenie o odpowiedniej mocy i sprawności oraz zgromadzimy dobry opał na zimę. Drewno do kominka powinno być odpowiednio wyselekcjonowane i długo sezonowane.

Warto również dodać, że ogrzewanie kominkowe jest tanie i ekologiczne, o ile zakupimy wkład kominkowy, który oferuje znany i ceniony producent kominków i odpowiednio wcześnie zatroszczymy się o zgromadzenie drewna kominkowego. Pamiętajmy, że drewno to materiał opałowy pochodzenia naturalnego, który w procesie spalania (o ile drewno jest suche, zdrowe i wolne od zanieczyszczeń), nie wydziela wielu szkodliwych substancji.

Nowoczesny kominek kaflowy – jak rozpocząć budowę?

Decyzja o budowie kominka powinna być dobrze przemyślana. Jeśli budynek dopiero powstaje, wszystko da się dokładnie zaplanować. Większą trudność sprawia budowa kominka w domu, który już istnieje i funkcjonuje. Wówczas konieczne mogę okazać się przebudowy, ponowne rozmieszczanie przewodów kominowych, wzmacnianie podłogi, zmniejszanie otworów okiennych itd. Jest to konieczne, jeśli budowa kominka ma zostać wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego.

Skoro miejsce na kominek zostało wybrane i przygotowane, kolejnym krokiem jest zakup wkładu kominkowego. Na rynku dostępne są zarówno wkłady stalowe, jak i żeliwne. Nowoczesne kominki kaflowe buduje się w oparciu o wkłady kominkowe stalowo-szamotowe. Najlepiej, jeśli dobór wkładu zostanie skonsultowany ze specjalistą. Producent kominków chętnie udziela porad dotyczących wyboru wkładu, jak i montażu urządzenia. Instruuje również, jak dobrać materiał na obudową kominkową. Kafle ceramiczne powinny być efektowne, ale i trwałe oraz łatwe w utrzymaniu czystości. Kominek budujemy w domu po to, by cieszyć się jego pięknem, a nie po to, by godzinami szorować jego powierzchnię.