Jaki rodzaj kominka wybrać?

Podjęcie decyzji o zakupie i montażu kominka powinno być poprzedzone dokładną analizą wielu parametrów, w tym wielkości i rozkładu pomieszczenia, nośności podłogi, układu przewodów kominowych, czy sposobu wentylowania wnętrza. Jeśli nie ma przeciwwskazań do tego, by w budynku pojawił się kominek, należy zastanowić się, jaką będzie pełnił funkcję. W większości przypadków kominek pełni funkcję dekoracyjną i uruchamiany jest przede wszystkim w okresach przejściowych poprzedzających i wieńczących sezon grzewczy.

Nowoczesne kominki do salonu

Kominek z reguły umieszcza się w salonie. Jest to pomieszczenie, w którym domownicy wspólnie spędzają wolny czas i do którego zapraszają gości. Z tego powodu równie ważne są zarówno wygląd, jak i sprawne działanie urządzenia. Nieodpuszczalna jest sytuacja, w której kominek zakłóca harmonię i powoduje, że w pomieszczeniu unosi się dym i przykre zapachy.

Kominek w salonie często konkuruje z telewizorem, dlatego dobrze, gdyby urządzenia nie znajdowały się blisko siebie. Poza tym kominka nie należy budować zbyt blisko okien, drzwi, ani w ciągach komunikacyjnych, zwłaszcza jeśli nie ma tam wiele miejsca. Pamiętajmy również, że nowoczesne kominki najlepiej prezentują się w równie nowoczesnym otoczeniu.

Kominki z płaszczem wodnym i kominki konwekcyjne

Jeśli chcemy, by kominek był podstawowym źródłem ciepła w budynku, musimy wybrać urządzenie wyposażone we wkład wodny, albo takie, które da się połączyć z systemem dystrybucji gorącego powietrza. Kominki z płaszczem wodnym ogrzewają wodę transportowaną do grzejników rozmieszczonych w całym budynku, a także wodę użytkową. Z kolei ciepło wytwarzane przez kominki konwekcyjne płynie górą i jest pompowane do poszczególnych pomieszczeń przez otwory umieszczone w suficie nad nimi.

Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Na pewno kupowanie drogiego wkładu z płaszczem wodnym albo kominka konwekcyjnego o najwyższej sprawności nie ma większego sensu, jeśli kominek będzie używany sporadycznie, np. tylko w okresie świątecznym, albo w czasie występowania silnych mrozów.

Jaki rodzaj kominka wybrać? Wkłady kominkowe żeliwne i stalowe

Kominek powstaje w oparciu o wkład kominkowy, który stanowi jego serce. Na rynku dostępne są zarówno wkłady żeliwne, jak i stalowo-szamotowe. Jeszcze kilkanaście lat temu zainteresowanie wkładami żeliwnymi kształtowało się na dość wysokim poziomi. Dziś zdecydowanie większą popularnością cieszą się certyfikowane wkłady kominkowe stalowe. Wkłady ze stali są lżejsze i tańsze od żeliwnych, poza tym można je stosować zarówno w zabudowie ciepłej, jak i zimnej.

Wkłady kominkowe należy obudować trwałym i łatwym w czyszczeniu materiałem. Obecnie wykorzystuje się przede wszystkim kamień dekoracyjny albo płyty z kamienia naturalnego (marmur, granit). Oczywiście obudowę można wykonać także z betonu i pokryć tynkiem strukturalnym, albo materiałem imitującym cegłę. Wszystko zależy od wizji i potrzeb inwestorów.