Jakie wady ma posiadanie kominka?

kominek dopasowany do wystroju wnętrza

Ogrzewanie kominkowe to często wybierane rozwiązanie w naszych domach. Mimo wielu niezaprzeczalnych zalet, posiada ono także wady. Jakie czynniki możemy do nich zaliczyć?

Przede wszystkim, ogrzewanie kominkowe nie nadaje się do każdego domu – nie nadaje się także dla każdego. To model ogrzewania, który przeznaczony jest raczej dla osób, które prowadza regularny tryb życia, zwłaszcza jeśli ma to być jedyne źródło ciepła w domu. Łatwo całkowicie wychłodzić dom, zwłaszcza podczas mroźnych zim czy weekendowej nieobecności, kiedy nikt nie zadba o dopilnowanie ognia w kominku. Dodatkowo, mimo że kominek to koszt porównywalny do klasycznych kotłów, nie rozwiąże on problemu ogrzewania wody, dlatego oprócz wkładu kominowego trzeba będzie zainwestować w dodatkową formę podgrzewania wody. Kolejną wada jest to, że ogrzewania w kominku nie da się regulować – jedyne co możemy zrobić by ograniczyć lub dodać ciepła w pomieszczeniu to regulacja zaworów grzejnikowych. Posiadając w swoim domu kominek przygotujmy się także na sprzątanie i malowanie – popiół łatwo może się roznosić po mieszkaniu, a drewno czy brykiet także może przysporzyć nam pracy przy porządkach.

Drewno to też niekiedy problem – musimy posiadać miejsce do jego składowania i często donosić opał. Samo drewno jest dość kosztowne, podobnie jak sam kominek i jego montaż. Dobrym pomysłem jest więc zdecydowanie się na kominek jako dodatkową formę ogrzewania – wszystko zależy jednak od indywidualnych preferencji i potrzeb – na pewno jest to rozwiązanie proste w obsłudze i bardzo przyjemne na zimowe wieczory.