Jakie znaczenie mają dobre drzwiczki przy domowych kominkach?

Pod terminem domowy kominek kryje się urządzenie grzewcze przeznaczone do spalania drewna, najczęściej umiejscowione w salonie i zapewniające domownikom bezpieczeństwo cieplne. Kominek pełni również funkcję dekoracyjną. Co więcej – dla niektórych walory dekoracyjne kominka są znacznie ważniejsze aniżeli jego moc i sprawność. Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, gdy budynek został wyposażony w innego typu system grzewczy, stanowiący podstawowe źródło ciepła w domu. W takiej sytuacji nie ma konieczności wyboru kominka z zamkniętym paleniskiem, choć prawdą jest, że kominki z drzwiczkami uznaje się za rozwiązanie znacznie bardziej komfortowe i bezpieczne.

Dlaczego warto wybrać kominek z zamkniętym paleniskiem?

Kominki otwarte mają swoich zwolenników. Tworzą w pomieszczeniu wyjątkowy klimat i przywodzą na myśl stare, dobre filmy świąteczne. Kominek z otwartym paleniskiem gra w pomieszczeniu główną rolę. Natomiast zdecydowanie nie jest to efektywne źródło ciepła. Taki kominek nie posiada wkładu kominkowego, a zatem wytworzone ciepło nie jest w żaden sposób kumulowane ani przekierowywane, a co za tym idzie – utrzymuje się w pomieszczeniu przez krótki czas. Poza tym otwarty ogień to spore zagrożenie. Kominka z otwartym paleniskiem nie można pozostawić bez nadzoru, a w jego otoczeniu nie powinny znajdować się żadne elementy łatwopalne. Podłoga przy kominku otwartym musi być solidnie zabezpieczona.

Tymczasem kominek zamknięty to efektywne źródło ciepła, mogące ogrzać nie tylko jedno pomieszczenie, ale cały dom, a nawet wodę użytkową. Kominek zamknięty może być podstawowym źródłem ciepła w budynku, ale pod warunkiem, że moc urządzenia zostanie dobrana do powierzchni użytkowej domu, a kominek zostanie połączony z systemem dystrybucji gorącego powietrza bądź instalacją centralnego ogrzewania.

Producent kominków zamkniętych dba o ich jakość i estetykę. Wkład kominkowy to serce nowoczesnego kominka. Działa w sposób sprawny i bezpieczny, zapewniając domownikom pełen komfort. Ogień ukryty za drzwiczkami kominkowymi i szybą kominkową nadal zachwyca, nadal wzbudza respekt, ale nie stanowi takiego zagrożenia, jak w przypadku kominków z paleniskiem otwartym.

Czy otwarte palenisko można zamknąć?

W niektórych przypadkach otwarte palenisko da się przerobić na zamknięte, wykorzystując do tego celu drzwiczki kominkowe albo kasetę kominkową. Jednak dokupowanie samych drzwiczek nie zawsze ma sens, bo po pierwsze trzeba je zamawiać pod wymiar, po drugie nie zwiększają znacząco wydajności paleniska. Jeśli chcemy przerobić otwarty kominek na zamknięty, znacznie więcej korzyści zyskamy inwestując we wkład kominkowy wyposażony w solidne drzwiczki.

Drzwiczki do kominków – czy jakość produktu ma znaczenie?

Drzwiczki kominkowe to jednocześnie praktyczny i estetyczny element każdego kominka. Zapewniają bezpieczeństwo, ułatwiają nadzorowanie spalania, wpływają na efektywność ogrzewania, a przy tym decydują o tym, jak kominek prezentuje się w salonie. Jakość produktu ma ogromne znaczenie, ponieważ drzwiczki wątpliwej jakości będą przepuszczać dym, zacinać się i utrudniać czyszczenie szyb.