Jeden kominek w dwóch pomieszczeniach? Wkłady kominkowe dwustronne

Tradycyjne kominki z otwartym paleniskiem są dzisiaj rzadkością. W domach jednorodzinnych buduje się kominki oparte na nowoczesnych wkładach kominkowych wyposażonych w przeszklone drzwiczki. Producenci kominków poszli o krok dalej i dziś w ich ofercie znajdują się kominki przeszklone nie tylko z jednej, ale również z dwóch, a nawet trzech stron. Wkłady kominkowe dwustronne cieszą się coraz większą popularnością, bo doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach łączonych, takich jak salon z otwartą kuchnią.

Czym wyróżniają się wkłady kominkowe dwustronne?

Wkład kominkowy dwustronny może występować zarówno w konfiguracji z płaszczem wodnym, jak i bez płaszcza wodnego. Tym, co wyróżnia taki wkład, jest znaczna ilość powierzchni przeszklonych. Właściwie dwie ścianki wkładu kominkowego w całości wykonane są ze szkła. Które to ścianki? Niektórzy wkładami dwustronnymi nazywają te, które mają przeszklone dwie przylegające do siebie ścianki, a więc przednią i boczną. Tymczasem na określenie takich urządzeń lepiej użyć nazwy kominek narożny. Natomiast z kominkiem dwustronnym mamy do czynienia wtedy, gdy przeszklone są dwie przeciwległe ścianki.

Wkłady kominkowe dwustronne – gdzie zamontować?

Z uwagi na budowę i ciekawy wygląd wkładów dwustronnych zaleca się montować je w ścianach, które umożliwiają pełne wykorzystanie ich właściwości. Nierzadko zdarza się tak, że pomiędzy salonem a jadalnią czy salonem a kuchnią, dokładnie pośrodku pomieszczenia, staje niewielka ścianka albo gruby słup. Wkłady kominkowe dwustronne idealnie nadają się do montażu w takich miejscach. Ogień można podziwiać wówczas zarówno stojąc przed jak i za taką ścianką/słupem, a więc zarówno wykonując czynności w kuchni, jak i relaksując się w salonie. Oczywiście warunkiem koniecznym do tego, by kominek dwustronny mógł stanąć w takim miejscu jest usytuowanie w ścianie przewodów kominowych. Bez tego kominka tradycyjnego nie da się podłączyć, pozostaje jedynie rozwiązanie w postaci kominka elektrycznego czy urządzenia na biopaliwo.

Kominek dwustronny jako ważny element wyposażenia salonu

W nowoczesnym budownictwie często dąży się do zachowania otwartej przestrzeni w dolnej kondygnacji domu. Duży salon ma być komfortowy dla domowników, przytulny, a jednocześnie na tyle efektowny, by dobrze czuli się w nim zaproszeni goście. Wkłady kominkowe dwustronne z pewnością są tym, co pomaga w osiągnięciu takiego efektu. Tworzą w pomieszczeniu bardzo przyjemną, relaksacyjną atmosferę, a przy tym prezentują się nowocześnie i elegancko nawet wtedy, gdy kominek nie jest uruchomiony.

Kominek jest ważnym elementem wyposażenia salonu. Wielu użytkowników kominków nie wyobraża sobie, by w salonie mogło zabraknąć kominka. Pełnioną przez urządzenie funkcję estetyczną traktują jako nadrzędną nad funkcją użytkową. Nie sposób jednak nie zauważyć, że kominek w salonie jest urządzeniem nie tylko ładnym, ale i przydatnym. Pomaga w dogrzaniu budynku w razie awarii ogrzewania głównego lub w okresie występowania znacznych mrozów. Pozwala szybko się rozgrzać, jeśli któreś z domowników przemarzło lub przemokło.