Kilka trików na powiększenie wnętrza

Kilka trików na powiększenie wnętrza

Kilka trików na powiększenie wnętrza które sprawą że Twoje pomieszczenie wyda się większe

Kilka trików na powiększenie  wnętrza, w których znajduje się dużo mebli, sprzętów czy innego wyposażenia wyglądają na przytłoczone i ciasne. Niestety mnóstwo osób nie wie, jak poradzić sobie z ich urządzeniem, by osiągnąć zadowalający efekt. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, więc postanowiliśmy przyjść Wam z pomocą. Poniżej znajdziecie kilka sprawdzonych sposobów na to, by wizualnie powiększyć rozmiar pokoi.

Minimalizm Twoim sprzymierzeńcem

Pierwszym ze sposobów na optyczne zwiększenie ilości dostępnej przestrzeni jest oczywiście pozbycie się niepotrzebnych rzeczy z pomieszczenia. Mowa tutaj zarówno o meblach i dekoracjach, zwłaszcza tych stojących. Co więcej, właściciele małych mieszkań powinni zrozumieć, że ściany to ogromna ilość powierzchni do zagospodarowania, która często zostaje pomijana. Przyzwyczajenie nakazuje nam wstawienie kolejnego regału czy komody, gdy tymczasem możemy powiesić na ścianie półki, które równie dobrze nadadzą się do przechowywania rzeczy, a nie zagracą podłogi. Konieczne jest zatem rozsądne zaadaptowanie dostępnego metrażu tak, by maksymalnie wykorzystać jego potencjał. Warto również wybierać meble o mniejszych rozmiarach, bo te ogromne mogą sprawiać wrażenie za dużych w stosunku do wielkości pomieszczenia. Nadmienić wypada również, że im wyżej powiesimy półki, tym zapewnimy sobie lepszy rezultat, bo nabiorą lekkości (w szczególności, gdy będą pozbawione frontów).

Jasne i chłodne kolory to podstawa

Urządzając małe wnętrza trzeba pamiętać o tym, by stosować jak najwięcej jasnych kolorów w chłodnych odcieniach, które „oddalają” od nas przedmioty. Najlepiej postawić na pastele, biel, odcienie szarości, błękitu, fioletu i beżu. Oczywiście warto dodać, że jasne powierzchnie doskonale odbijają światło, a to z kolei pozwala nadać wnętrzu głębi. Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie kontrastów np. malowanie 2 przeciwległych ścian na jasne kolory, a 2 pozostałych na ciemne. Wtedy zostanie wyeksponowane to, na czym nam najbardziej zależy.

Zdecyduj się na nowoczesne materiały

Materiały o gładkich i lśniących powierzchniach świetnie odbijają światło i, dzięki temu wprowadzają do pomieszczenia element „lekkości”. Na jakie z nich postawić? Zdecydowanie szkło, metal np. stal nierdzewną oraz tworzywa sztuczne. Z racji tego, że meble, które się z nich wykonuje mają proste formy, pomieszczenie nabierze nowocześniejszego wyglądu i nie będzie sprawiało wrażenia „przeładowanego”.

Stosuj tylko zwiewne tkaniny

Grube materiały, które nie przepuszczają światła wyglądają na masywne i ciężkie, a takich lepiej nie stosować w małych pomieszczeniach. Zdecydowanie lepiej zastąpić je przezroczystymi, przejrzystymi i zwiewnymi tkaninami o zróżnicowanym splocie i delikatnym wzorze. Ważne tylko jest to, aby były one utrzymane w jednej tonacji kolorystycznej, co wprowadzi spokój i harmonię do całej aranżacji.

Błyszczące ściany lub podłoga dla odważnych

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, gładkie powierzchnie doskonale odbijają światło, tym samym sprawiając, że pomieszczenie wygląda na większe. Warto zatem pomalować ściany farbą z dodatkiem brokatu lub wyłożyć podłogę lakierowanymi deskami lub polerowanym gresem. Jeżeli jednak brokat na ścianach jest dla Was zbyt odważną propozycją, to można go zastąpić lustrem. Wystarczy umieścić go na jednej ze ścian. Odbijając to, co znajduje się naprzeciwko niego sprawi, że pokój nabierze większych rozmiarów.

Nie bój się światła

Małe pomieszczenia muszą zostać dobrze doświetlone, dlatego koniecznie trzeba zadbać o punktowe oświetlenie kluczowych miejsc. To, czy zastosujemy lampy wiszące, czy stojące ma mniejsze znaczenie. Ważne, żeby abażury były lekkie i jasne. Nie można oczywiście zapominać o naturalnym źródle światła, jakim jest okno. Najlepiej, aby było duże i niezasłonięte, więc zwiewna firanka i kwiaty na parapecie w zupełności wystarczą.

Może to tylko Kilka trików na powiększenie wnętrza, ale za to bardzo skutecznych. A jakie jest Twoje wnętrze?