Kominek 14 kW – jaką powierzchnię ogrzeje

Kominek 14 kW

Jak wybrać moc kominka – praktyczne porady

Kominki to obecnie popularny trend jeśli chodzi o wystrój domu lub po prostu sposób ogrzewania pomieszczeń. Rynek kominków dostosowuje się do potrzeb konsumentów dlatego oferta jest ciągle poszerzana. Many kominki o tradycyjnym designie, kominki kaflowe przypominające nieco dawniej używane piece kaflowe, nowoczesne kominki o prostych liniach czy też zupełnie fantazyjne kominki futurystyczne w kształcie kropli wody, wbudowanego w ścianę koła czy zawieszonego nad podłogą wrzeciona. Jednak design to nie wszystko. Kominki to także wiele parametrów technicznych, które sprawiają, że dany kominek w danym wnętrzu jest funkcjonalny i praktyczny. Na jakie parametry techniczne warto lub nawet trzeba zwrócić uwagę?

Należy zwrócić uwagę na nominalną moc grzewczą kominka, rodzaj stosowanego opału a co za tym idzie czas pracy bez uzupełnienia opału, rodzaj wkładu (chodzi tutaj o materiał, z którego jest zrobiony) oraz sposób instalacji. Wszystkie te parametry są bardzo ważne dlatego nie należy się kierować tylko atrakcyjnym designem. Szczególnie kwestia nominalnej mocy grzewczej odgrywa tutaj naprawdę istotną rolę. Warto wiedzieć co oznacza ten termin. Nominalna moc grzewcza odnosi się do średniej mocy kominka  w ciągu trzech godzin pracy. Moc jest bardzo ważna i zdecydowanie powinna być jednym z parametrów, szczególnie w przypadku jeśli chcemy ogrzewać nasze pomieszczenia tylko za pomocą kominka.

Kominek 14 kW – do małego pokoju czy dużego salonu

Wkłady grzewcze i moc kominka jest naprawdę różna. Generalnie moc nominalna kominków waha się miedzy 6 kW a 16 kW. Moc jest naprawdę istotna i nie można zlekceważyć tego parametru. Jak wybrać moc odpowiednią dla siebie? Czy kominek 14kW będzie się nadawał do niewielkiego mieszkania czy raczej do dużego domu? Jeśli zależy nam na ogrzaniu niewielkiej powierzchni lub tylko jednego pokoju spokojnie możemy wybrać kominek o mocy nieprzekraczającej 7kW. Warto tutaj zaznaczyć, że kominki z mniejszą mocą są automatycznie mniejszych rozmiarów. Jeśli jednak myślimy o ogrzaniu wielkiego salonu lub naprawdę sporej powierzchni kominek 14kW lub nawet więcej to konieczność. Dodatkowo jeśli zależy nam na ogrzaniu innych pomieszczeń pamiętajmy o podłączeniu instalacji rozprowadzającej ciepło na inne pomieszczenia.