Kominek a czarna szyba – jak zapobiegać powstawaniu osadu?
Kominek a czarna szyba… Niewątpliwie jedną z największych niedogodności, na którą narzekają posiadacze kominków, jest powstawanie osadu na szybkie. Często szyba jest po prostu brudna – czarna, osmolona. Dlaczego szyba kominka się brudzi? Jak temu zapobiegać i w razie konieczności – czym myć osmoloną szybę?
Co jest przyczyną powstawania efektu czarnej szyby?
Stosowanie niewłaściwego opału
Pamiętajmy, że w kominku pali się wyłącznie drewnem. Dorzucanie opału innego typu jest błędem i przyczynia się do powstawania sadzy i nieprzyjemnego zapachu. Drewno musi być czyste i zdrowe, wolne od wad, pleśni i zabrudzeń, w skład których wchodzą także farby i oleje. Drewno musi być też suche, czyli odpowiednio długo sezonowane – minimum rok w warunkach zapewniających cyrkulację powietrza. Kominek a czarna szyba nie stanie się przyczyną rozterek, jeśli do palenia użyjemy drewna pochodzącego z drzew liściastych, takich jak drzewka owocowe, grab, dąb czy buk.
„Duszenie” płomienia
Wielu posiadaczy kominków próbuje wprowadzać oszczędności i nie pozwala na naturalne, szybkie spalanie drewna. Przyduszanie płomienia, poprzez ograniczenie dostępności powietrza, zazwyczaj skutkuje okopceniem szyby. Zauważmy przy tym, że osad pojawia się nie tylko na szybkie, ale także na innych elementach układu, co finalnie może doprowadzić do nieszczęścia. Kominek a czarna szyba to najczęściej problem osób niekorzystających z pełnej mocy grzewczej produktu.
Kominek a czarna szyba – jak mieć zawsze czystą szybę?
Jeżeli nie chcemy, by szyba szybko się brudziła i wymagała częstego mycia, warto pomyśleć o montażu kominka z szybą pirolityczną zamiast zwykłej żaroodpornej. Różne rodzaje i kształty szyb pirolitycznych oferuje wiele firm na rynku. Szyba pirolityczna, zwana samoczyszczącą, pokryta jest warstwą napylonych tlenków chromu, wpływających na zachodzenie zjawiska pirolizy, czyli dopalania sadzy. Wielu producentów kominków oferuje sprzęt z systemem czysta szyba – warto skorzystać z takiej oferty. Oprócz tego w utrzymaniu szyby w czystości pomoże intensywne przepalanie, przynajmniej raz na jakiś czas. Dzięki wysokiej temperaturze szyba sama się wyczyści, przynajmniej częściowo.
Czym myć brudną szybę kominkową?
Mimo wszelkich starań posiadaczy kominków, problem kominek a czarna szyba powraca. Wówczas konieczne może być umycie szyby. Niewielkie zabrudzenia usunie się przy użyciu najzwyklejszego płynu do mycia naczyń. Do mycia bardzo brudnych szyb stworzono specjalne preparaty, rozpuszczające tłuszcze i zbierające sadze. Niewielką ich ilość nanosimy za pomocą miękkiej ściereczki a pozostałość zbieramy przy użyciu gazet (nigdy kolorowych magazynów) lub lekko wilgotnej szmatki. Niektórzy zalecają również czyszczenie papką z popiołu. Pamiętajmy, by nigdy nie moczyć nadmiernie szyby kominkowej.