Gdzie powinien stanąć kominek narożny?
Większość z nas przyzwyczaiła się do widoku okazałego kominka usytuowanego w centrum pomieszczenia, jakim najczęściej jest salon. Taka lokalizacja sprawia, że kominek jest dobrze widoczny z każdego miejsca i może być podziwiany zarówno przez domowników, jak i przybyłych gości, którzy się wokół niego gromadzą. Kominek narożny jest rzadziej spotykanym rozwiązaniem, za to niezwykle funkcjonalnym.
Potencjał estetyczny kominka
Zastanawianie się nad tym, która funkcja kominka jest ważniejsza – estetyczna czy grzewcza, nie ma większego sensu. Dla jednych kominek stanowi istotne źródło ciepła, bowiem ogrzewa pomieszczenia i wodę użytkową. Dla innych jest przede wszystkim elementem dekoracyjnym, rozpalanym od czasu do czasu w chłodniejsze wieczory.
Nie da się jednak ukryć, że kominek ma ogromny potencjał estetyczny, głównie za sprawą swej obudowy. Oczywiście klimat buduje także ogień, jaki widzimy przez szybę, ale przecież nie rozpalamy kominka w środku upalnego lata. Obudowę widzimy natomiast przez cały rok. Wspomniana obudowa może nawiązywać stylem do klasyki, stylu retro, albo nowoczesnych, gładkich form. Istotna jest także ilość i wielkość szyb. Kominek narożny posiada zwykle dwie, albo nawet trzy szyby.
Idealne miejsce dla kominka
Kominek powinien stanąć tam, gdzie możliwe będzie wykonanie odpowiedniej instalacji kominowej, albo gdzie taka instalacja istnieje. Oczywiście nie chodzi tutaj o kotłownię. Najczęściej kominki buduje się w salonie/pokoju dziennym, w którym cała rodzina spędza czas i w którym przyjmuje gości. Stawia się go wówczas w centralnym miejscu. W mniejszych pomieszczeniach nie zawsze jest to możliwe. Wybudowany po środku kominek może utrudniać codzienne funkcjonowanie albo rozłożenia stołu, gdy do domu zawita większa ilość gości. W takiej sytuacji warto postawić na kominek narożny, który zajmuje stosunkowo niewiele miejsca, a wygląda równie efektownie. Różnego rodzaju kominki narożne znajdziesz na hajduk.eu.
Kominek narożny pozwoli lepiej zagospodarować pozostałą przestrzeń
Kominek stojący w rogu pomieszczenia nie utrudnia poruszania się i nie powoduje problemów z ustawieniem mebli. Pozostałą po jego zamontowaniu przestrzeń można zagospodarować w dowolny sposób bez obaw o ustawność pomieszczenia. Warto oczywiście pamiętać, że zbyt blisko urządzenia nie mogą znajdować się żadne meble, a otoczenie kominka (zwłaszcza podłoga) nie może być wykonane z materiałów łatwopalnych. Ponadto obok kominka powinno znaleźć się nieco miejsca na opał oraz akcesoria, takie jak szufelka, szczotka, pogrzebacz i szczypce. Niektóre z tych akcesoriów zostały zaprojektowane w taki sposób, by mogły stanowić dodatkową ozdobę pomieszczenia.