Kominek – nie tylko ogrzewanie

kominek zima

Kominek – nie tylko ogrzewanie

Jesień i zima to pory roku, w których kominek to wręcz niezastąpiona kwestia, a dodatkowo bardzo przyjemna. Czy można bowiem wyobrazić sobie coś lepszego niż spędzenie spokojnego, relaksującego wieczoru przy kominku z lampką winą czy kubkiem kakao i zanurzenie się w lekturze w błogim cieple pochodzącym właśnie z kominka? Brzmi wspaniale i wspaniale pozwala odpocząć. Oczywiście, nie wszyscy możemy pozwolić sobie na posiadanie kominka – na pewno mieszkania w blokowiskach nie dadzą nam takiego komfortu, ale małe domki jednorodzinne jak najbardziej. Warto rozważyć budowę swojego własnego kominka jeśli jesteśmy na etapie planowania budowy domu – to rewelacyjne rozwiązanie, nie tylko pod względem perspektywy ogrzewania się przy nim w zimie. Dobrze rozplanowana instalacja grzewcza naprawdę wiele daje – a nie zawsze udaje się zorganizować ją w należyty sposób. Nic dziwnego, że niezbędna jest konsultacja ze specjalistą – często problemem jest złe dopasowanie metody ogrzewania do danego budynku. Wielkie znaczenie ma indywidualne zapotrzebowanie, ale także położenie domu czy jego powierzchnia. Nie do wszystkich domków można doprowadzić instalację gazową lub pozwolić sobie na wybraną przez nas formę ogrzewania. Musimy mieć świadomość tego, że nie decydujemy tutaj według naszego widzimisię.

Jeśli mowa o kominkach, to tylko w niewielkich domkach mogą być one jedyną formą ogrzewania budynku – i wtedy nie jest to zawsze dobre wyjście. Kominek wymaga praktycznie stałej uwagi i nadzoru – nic dziwnego, że kieruje się jego budowę jako jedynego źródła ciepła bardzo rzadko, jedynie dla osób, które prowadzą regularny tryb życia i rzadko wyjeżdżają – nawet weekendowa wycieczka zimą może mieć niedobre skutki dla mieszkania, które nieogrzewane szybko się wychłodzi, co nie jest zbyt korzystne. Najlepiej wybrać więc kominek jako dodatkową opcję na ogrzewanie, połączoną z centralnym systemem zasilanym kotłem. W ten sposób na pewno będziemy zadowoleni, a i mieszkanie będzie otoczone odpowiednią ilością energii cieplnej.

Kominek to jednak nie tylko ciepło, ale także opcja na dekorację mieszkania – zazwyczaj umieszczony w salonie może mieć najróżniejsze formy i wygląd, zazwyczaj oczywiście dopasowane do stylu, w jakim urządzono mieszkanie. Nowoczesne formy, zdobienia, nowatorskie rozwiązania – wszystko to ma sporą wagę dla całokształtu prezencji naszego domu.

Pamiętajmy o zaplanowaniu jego położenia i przemyśleniu, jak będzie się prezentować cały salon z kominkiem – niewskazane jest zbudowanie go naprzeciwko telewizora, a pomieszczenie musi posiadać odpowiednią wentylację. Najlepszym wyjściem będzie zapoznanie się z branżowymi poradnikami, które dadzą nam wiele użytecznych wskazówek i podpowiedzi, a finalne decyzje podejmujmy już z osobami odpowiedzialnymi za projekt. Wybór dodatkowych akcesoriów, decyzja o tym, jaki wkład kominowy wybierzemy (może wystarczy nam elektryczny?) także są istotne, więc zastanówmy się także nad tym. Na pewno uda się dobrać odpowiednie i dopasowane do potrzeb rozwiązanie.