Kominek wodny ozdobą salonu

kominek wodny

Zakup kominka z płaszczem wodnym wymaga zapoznania się z aspektami użytkownymi i ekonomicznymi tego wyboru. Kominek wodny ma szansę stać się ozdobą salonu pod warunkiem, że zostanie spełnionych kilka warunków. Wkład wodny musi posiadać odpowiednią moc nominalną oraz odpowiednie wyposażenie, które pozwoli go połączyć z już istniejącą instalacją centralnego ogrzewania. Zachowanie kilku podstawowych zasad sprawi, że kominek wodny będzie ozdobą salonu.

Kominek wodny ozdobą salonu

Generalnie zabudowa kominków z płaszczem wodnym jest podobna do kominków ogrzewanych gorącym powietrzem. Materiałami budowlanymi mogą być zatem płyty krzemianowo – wapienne, materiały izolacyjne, gazobeton. Elementy dekoracyjne natomiast to zazwyczaj marmury, piaskowce, granity, cegły klinkierowe i tynki ozdobne. Wkład kominkowy powinien być oddalony od obudowy i ściany tylnej o minimum 50 milimetrów, przy jednoczesnym zachowaniu izolacji obudowy. Wyloty i wloty powietrza konwekcyjnego wewnątrz obudowy musi respektować wymagania producenta. Kominek wodny stanie się ozdobą salonu, należy jednak uwzględnić kilka dodatkowych aspektów, mianowicie: optymalnie, aby elementy instalacyjne zostały zamontowane w kotłowni, a naczynie zbiorcze umieścić poza czopuchem, powyżej paleniska. Należy pamiętać o zasilaniu elektrycznym doprowadzonym do centralki sterującej i ewentualnie pompy cyrkulacyjnej. W okolicy wkładu kominkowego i samego kominka trzeba doprowadzić rury do zimnej wody oraz rury odpowiedzialne za podłączenie centralnego ogrzewania i kanalizacji, umożliwiającej odbieranie wody z naczynia.

Kominek z płaszczem wodnym to zazwyczaj duży ciężar, należy więc mieć to na uwadze przy doborze obudowy kominka. Posadzka, na której stanie kominek powinna być pozbawiona na przykład ogrzewania podłogowego oraz izolacji. Jest to szczególnie istotne, gdy kominek ma powstać na piętrze lub nad piwnicą. Kominek wodny będzie ozdobą salonu, jeżeli zostanie zbudowany z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Zwiększone wymagania odnośnie ciągu kominowego, odpowiednio wysoki komin o wystarczającym przekroju- wszystko to musi zostać spełnione. Stanowi to punkt wyjścia do wzbogacania  elementy dekoracyjne i dodatki. Zastosowanie do przytoczonych wymagań dotyczących kominków z płaszczem wodnym to gwarancja wsparcia systemu grzewczego, jak również pięknej ozdoby każdego domu. To ekonomiczne i rozsądne rozwiązanie i jednocześnie źródło wielu ciepłych i miłych chwil, spędzonych w blasku ognia w otoczeniu rodziny i bliskich.