Kominek z marketu czy od producenta?

Kominek z marketu czy od producenta?

Kominek to jeden z elementów dekoracyjnych wnętrza. Wiele osób decyduje się na montaż kominka nie tylko po to, by ogrzewał budynek i podgrzewał wodę użytkową, a ze względu na jego funkcję estetyczną. Oczywiście kominka nie możemy potraktować tak samo, jak stylowej komody. Kominek to nie mebel – gdy zostanie podłączony i obudowany, nie da się go swobodnie przestawić w inne miejsce. Dlatego też wybór kominka należy dobrze przemyśleć, zdecydować czy lepszym rozwiązaniem będzie kominek z marketu czy od producenta.

Jaki kominek wybrać?

Zanim zdecydujemy, gdzie dokonamy zakupu kominka, musimy zastanowić się, jakiego typu urządzenie będzie nam potrzebne. Przede wszystkim należy określić, w którym miejscu stanie kominek. Wybieranie miejsca powinno odbywać się na etapie powstawania projektu domu, ale zdarza się, że o budowie kominka myślą osoby zamieszkujące budynki starszego typu. W takiej sytuacji konieczne może okazać się przerabianie komina czy częściowe wyburzanie ściany działowej, ale warto podjąć ten trud, by potem nie narzekać na niewygodne ulokowanie urządzenia.

Jeśli wiemy, w którym miejscu stanie kominek, potrafimy też określić, jaką powierzchnię może zająć wkład kominkowy wraz z obudową. Wielkość kominka powinna być dobrana w taki sposób, by nie ograniczać funkcjonalności pomieszczenia. Koniecznie należy zwrócić uwagę na odległość od okien i drzwi, a także planowane ustawienie mebli. Kominek nie powinien np. zasłaniać szafki, na której stanie telewizor.

Kominek z marketu czy od producenta? Przeznaczenie urządzenia

Zazwyczaj kominek stanowi dodatkowe źródło ciepła w domu i użytkowany jest sporadycznie, np. w czasie awarii podstawowego źródła ogrzewania lub wtedy, gdy na zewnątrz panują bardzo niskie temperatury i domownicy odczuwają potrzebę dogrzania domu w długie, zimowe wieczory. Może zdarzyć się też tak, że to przede wszystkim kominek odpowiada za ogrzanie domu, a dodatkowo zapewnia ciepłą wodę do mycia, kąpieli i zmywania. Jeśli chcemy, by nasz kominek spełniał taką funkcję, należy postawić na dobrej jakości wkład kominkowy z płaszczem wodnym. Najlepiej, jeśli w doborze takiego urządzenia pomoże ceniony producent kominków. W tej sytuacji odpowiedź na pytanie kominek z marketu czy od producenta jest jednoznaczna.

Poszukiwania wkładu kominkowego

Decydując się na tani kominek z marketu, a co gorsza dokonując zakupu bez konsultacji z firmą, która zajmie się montażem urządzenia, możemy trafić na tani i efektowny wkład kominkowy, który przy dłuższym użytkowaniu okaże się pomyłką. Dobrej jakości wkład kominkowy powinien być trwały, łatwy w utrzymaniu czystości i powinien charakteryzować się wysoką sprawnością. Korzystanie z urządzenia powinno odbywać się w sposób bezpieczny i bez szkody dla środowiska.

Wkładu kominkowego wartko szukać z wykonawcą także dlatego, że fachowiec określi, który wkład będzie pasował do zaprojektowanej wcześniej obudowy. Dzięki temu urządzenie dobrze spełni swoją funkcję, zarówno jeśli chodzi o jego sprawne działanie, jak i estetykę.