Kominek z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym

Podstawowym zadaniem kominka jest ogrzanie pomieszczenia. Może to być jedno pomieszczenie albo kilka, wszystko zależy od potrzeb danej rodziny. Kominek może być uruchamiany wieczorem i wówczas dogrzewa pomieszczenia oraz tworzy przyjemną atmosferę, ale może być również podstawowym źródłem ciepła w domu i wtedy pracuje niemal nieprzerwanie przez długi czas. Wiele osób zastanawia się również, czy takie urządzenie ogrzeje wodę użytkową. Oczywiście może ogrzewać wodę do mycia, prania, kąpieli itp., ale pod warunkiem, że zostanie wykonana specjalna instalacja i zamontowany kominek z płaszczem wodnym.

Wkład kominkowy i jego obudowa

kominki z płaszczem wodnymKominek składa się z wkładu kominkowego oraz obudowy. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wkładów kominkowych. Nie należy jednak kupować wkładów bez certyfikatów i z niską sprawnością. Najlepiej wybierać urządzenia od znanych i cenionych producentów. Wkład musi być odpowiednio obudowany. Dzięki temu znacząco poprawi się wygląd kominka, ale także bezpieczeństwo jego użytkowania. Współcześnie dąży się do tego, by obudowa nie nagrzewała się do wysokich temperatur, dzięki czemu ryzyko poparzenia zostaje zminimalizowane. Obudowę wykonuje się zazwyczaj z kamienia naturalnego (marmur, granit albo piaskowiec), kafli, cegieł, niekiedy kamienia polnego. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań osób, które zlecają budowę kominka.

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym

Wkłady kominkowe mogą mieć różną konstrukcję i różne rozmiary. Na rynku dostępne są wkłady przeszklone z jednej strony, dwóch, a nawet trzech, do kominków tradycyjnych i narożnych. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się zwłaszcza wkłady kominkowe z płaszczem wodnym, których zadaniem jest ogrzanie pomieszczeń, ale i wody użytkowej.

Kominek z płaszczem wodnym posiada wkład, który jest zintegrowany ze znajdującym się w domu systemem centralnego ogrzewania, do którego doprowadzana jest gorąca woda z komina. Korpus takiego wkładu posiada dwie ścianki. Pomiędzy nimi przepływa woda. Całość otoczona jest płaszczem wodnym, który kumuluje ciepło wydostające się z paleniska i oddaje je wodzie, która w dalszej kolejności transportowana jest do całej instalacji grzewczej oraz kaloryferów.

Kominek z płaszczem wodnym – układ otwarty i zamknięty

Kominki z płaszczem wodnym są rozwiązaniem dedykowanym przede wszystkim dla budynków jednorodzinnych. W większych obiektach raczej się ich nie spotyka. Poza tym zanim zdecydujemy się na budowę takiego kominka, musimy również określić, czy stawiamy na układ otwarty, czy też zamknięty.

Wspomniany już producent wkładów kominkowych oferuje szeroki wybór wkładów z płaszczem wodnym zarówno w układzie otwartym, jak i zamkniętym. Każdy z nich został wykonany z wysokiej jakości materiałów i z ogromną troską o detale.