Kominek z płaszczem wodnym? Czy warto się na niego zdecydować?

Kominek z płaszczem wodnym

W domach jednorodzinnych do ogrzewania wszystkich pomieszczeń często zalecane jest zastosowanie kominków z płaszczem wodnym, tym bardziej że taki kominek może też służyć do podgrzewania wody użytkowej. Wprawdzie sam montaż może generować wysokie koszty, to warto jednak mieć na uwadze fakt, że jest to wydatek jednorazowy, a sama późniejsza eksploatacja i koszty ogrzewania będą satysfakcjonujące finansowo. Zobacz czym charakteryzuje się kominek z płaszczem wodnym oraz dlaczego warto wybrać model z wężownicą.

W jaki sposób działa kominek z płaszczem wodnym?

Służący do magazynowania oraz przekazywania energii cieplnej płaszcz wodny to nic innego jak specjalna osłona o podwójnych ściankach. To właśnie pomiędzy tymi ściankami przepływa woda. Zarówno instalacja c.o., jak i woda użytkowa są podgrzewane wodą z płaszcza wodnego. Ciepło wymieniane pomiędzy spalinami a wodą przepływającą przez płaszcz to fundament działania takiego rozwiązania.

Kominki z płaszczem wodnym wymagają użycia paliwa stałego. Można powiedzieć, że kominki z płaszczem wodnym łączą w sobie estetyczny wygląd tradycyjnego kominka oraz zalety standardowego kotła zasilanego stałym paliwem.

Kominki z płaszczem wodnym i wężownicą? Do czego służy wężownica?

Kominki z płaszczem wodnym to niezwykle istotne elementy wyposażenia domu. Muszą działać sprawnie i bezpiecznie, dlatego tak istotne jest, by montaż zrealizowali fachowcy i żeby kominek był wyposażony w odpowiednie zabezpieczenia. Kominki z płaszczem wodnym i wężownicą to dobre rozwiązanie jeśli chcemy być pewni niezawodnego działania urządzenia.

W przypadku kiedy kominek będzie funkcjonował w układzie zamkniętym, koniecznie powinniśmy zdecydować się na zastosowanie wymiennika ciepła, a także systemu, który będzie stanowił zabezpieczenie termiczne, który ochroni cały układ przed nadmiernym wzrostem ciśnienia czy też przegrzaniem się wody. Takim zabezpieczeniem jest właśnie schładzająca układ wężownica. W momencie kiedy woda ma zbyt wysoką temperaturę uruchamia się termostat uruchamiający zawór w wężownicy. Ten doprowadza zimną wodę do systemu, w ten sposób skutecznie go schładzając.

Dlaczego inwestycja w kominek z płaszczem wodnym się opłaca?

Podstawowym argumentem, który warto rozważyć przeglądając kominki z płaszczem wodnym i wężownicą, jest ten odwołujący się do ekonomiczności tego rozwiązania. Taki system ogrzewania pozwala dosyć wyraźnie zredukować koszty ogrzewania całego domu, a także podgrzewania wody użytkowej. Kominki z płaszczem wodnym i wężownicą mogą być opalane zarówno drewnem, jak i pelletem. Jedno i drugie paliwo są materiałami stosunkowo niedrogimi np. w porównaniu do gazu. Jeśli zdecydujemy się kominek opalany pelletem wpiszemy się też w proekologiczny trend. Pellet to materiał w pełni naturalny, do którego produkcji wykorzystuje się odpady drzewne w postaci wiórów, trocin czy zrębów. Co więcej, jego produkcja nie powoduje dużej emisji spalin, tak samo jak przy jego spalaniu.