Czym obudować kominek? Propozycje
Wkład kominkowy został zakupiony, dysponujemy wszelkimi elementami montażowymi oraz zespołem ludzi, którzy szybko i sprawnie zamontują urządzenie i podłączą je do przewodów kominowych. Pozostaje kwestia obudowy kominka. Kominek musi wyglądać estetycznie i pasować do stylu, w jakim urządzono wnętrze. Jego obudowa musi być także trwała oraz bezpieczna. Obudowa chroni bowiem wkład kominkowy przez przegrzaniem.
Obudowa kominka – estetyka i funkcjonalność
Współczesne wkłady kominkowe muszą spełniać szereg norm bezpieczeństwa – w większości są to normy obowiązujące w całej Unii Europejskiej. Wkład kominkowy to najważniejsza część kominka, dlatego wybór wkładu musi być dobrze przemyślany. Nie da się jednak ukryć, że dla posiadaczy kominków równie duże znaczenie ma obudowa. Nie jest ona czymś, co podobnie jak meble można wymienić po zaledwie kilku sezonach. Kominek stoi w danym miejscu latami, dlatego wybór materiałów, z których zostanie wykonana obudowa, nie powinien być przypadkowy. Oczywiście warto wziąć pod uwagę aktualne trendy, ale podchodzimy do nich ostrożnie pamiętając, że niekiedy moda na coś trwa zaledwie przez chwilę.
Obudowa kominka ma być elementem ozdobnym w pomieszczeniu. Ma przyciągać uwagę, podkreślać charakter wnętrza. Niekiedy może być także tłem dla obrazów czy pamiątek z podróży – tak naprawdę wszystko zależy od własnych upodobań oraz możliwości realizacji projektu w danym budynku.
Jeżeli kominek ma być podstawowym źródłem ogrzewania w domu, do tematu wykonania obudowy podchodzimy szczególnie ostrożnie. Częste korzystanie z kominka to większe ryzyko zniszczenia/ubrudzenia obudowy, dlatego w tym wypadku warto wybrać materiały, które łatwo utrzymać w czystości.
Kominek i jego obudowa – popularne materiały
Obudowa z kamienia naturalnego
Najpopularniejszym surowcem na obudowę kominka jest kamień – materiał trwały, odporny na działanie wysokich temperatur, posiadający ciekawą strukturę. Wielu posiadaczy kominków decyduje się na obudowę wykonaną z kamienia naturalnego. Najczęściej wykorzystuje się wapień, marmur, granit czy piaskowiec. Obudowa z kamienia jest bardzo estetyczna i uniwersalna, bez problemu wpisuje się w każde wnętrze.
Obudowa z betonu lub cegły
Sporą popularnością cieszą się także obudowy murowane, także ze względu na dość niski koszt ich wykonania. Do tego typu prac warto jednak zatrudniać osoby, które doskonale znają się na rzeczy. Zarówno beton, jak i cegłę należy zaimpregnować, ponieważ materiały te łatwo przyjmują zabrudzenia, a czyszczenie będzie wymagało szorowania.
Obudowa drewniana
Drewno jest materiałem łatwopalnym, co nie oznacza, że nie może być użyte do wykonania obudowy kominka. Oczywiście konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie konstrukcji, odizolowanie elementów drewnianych od wkładu kominkowego. Drewniana obudowa doskonale wygląda w drewnianych, góralskich domkach, choć coraz częściej wykonuje się ją także w nowoczesnych wnętrzach.