Kominek może stanowić podstawowe źródło ciepła w domu, ale znacznie częściej jest źródłem dodatkowym, zapewniającym bezpieczeństwo energetyczne w razie awarii głównej instalacji grzewczej. W takim przypadku uruchamiany jest sporadycznie, w chłodniejsze zimowe wieczory, bądź wtedy, gdy chcemy stworzyć w domu przyjemną atmosferę. Kominek pełni wówczas nie tylko funkcję użytkową, ale przede wszystkim estetyczną.
Czy warto mieć w domu dwa źródła ciepła?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ wiele zależy od tego, jakie to będą źródła. W przypadku gdy urządzeniem wspomagającym główną instalację grzewczą ma być kominek, zwykle taka inwestycja jest opłacalna. Kominek można uruchomić nie tylko w razie awarii głównej instalacji, ale także wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej pewnego poziomu, ale wciąż nie ma potrzeby uruchamiania wspomnianej głównej instalacji. Sam kominek doskonale poradzi sobie z ogrzaniem pomieszczeń do pożądanej temperatury. Z taką sytuacją najczęściej mamy do czynienia w okresie przejściowym, późną jesienią czy wczesną wiosną.
Osoby, które rozważają montaż kominka jako urządzenia uzupełniającego główną instalację grzewczą, z pewnością zastanawiają się, czy taki montaż przebiega inaczej, aniżeli w sytuacji, gdy kominki mają stanowić jedyne źródło ciepła. Nie trudno się domyśleć, że montaż wkładu z płaszczem wodnym, a więc takiego, który umożliwia zarówno ogrzewanie powietrza, jak i wody użytkownej, jest znacznie bardziej złożony. Zwykle dąży się też do umiejscowienia takiego kominka w centralnej części domu, dzięki czemu ciepło rozchodzi się równomiernie po wszystkich pomieszczeniach.
Kominki – najlepsze miejsca na ich budowę
Nawet w sytuacji, gdy kominek ma stanowić uzupełnienie głównej instalacji grzewczej, powinien być zaprojektowany przez fachowca. Tylko wtedy zarówno wkład kominkowy, jak i obudowa zostaną wykonane z najwyższą starannością i z materiałów wysokiej jakości.
Kominki zwykle umieszcza się w pokoju dziennym, czyli takim, w którym spędzamy większość czasu w ciągu dnia. To tam gromadzą się wszyscy domownicy, by móc wspólnie spędzić czas. Tam także zapraszamy przybyłych gości. Dlatego też zdecydowana większość inwestorów dąży do wyeksponowania efektownego kominka właśnie w takim pomieszczeniu. Poza tym zwykle jest to największy pokój w domu, zatem znajduje się w nim wystarczająco dużo miejsca, by móc wybudować kominek, a jednocześnie nie ograniczać funkcjonalności pomieszczenia.
O czym pamiętać szukając miejsca na kominek?
Przede wszystkim zwróćmy uwagę na łatwy dostęp do przewodów kominowych. Kolejną kwestią jest znaczna odległość od okien i drzwi – kominki zwykle buduje się naprzeciwko dużych otworów w ścianach. Podłoga pod kominkiem oraz w jego otoczeniu musi być odpowiednio zabezpieczona, wykonana z materiałów niepalnych. Ponadto zarówno podłoga, jak i podmurówka, na której stanie kominek, muszą cechować się wysoką wytrzymałością. Zwróćmy także uwagę, by kominek nie znajdował się blisko łatwopalnych przedmiotów, mebli i domowych sprzętów. Już na etapie projektowania kominka warto rozważyć, w jaki sposób urządzimy pomieszczenie.